Trwa ładowanie...
dxvi6s7
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Boko Haram grozi samobójczymi atakami

Mający swoje bazy w Nigerii ekstremiści islamscy z Boko Haram zagrozili dokonywaniem samobójczych ataków w państwach, które zapowiedziały wysłanie swoich żołnierzy do walki z tym ugrupowaniem. Szczególnie ostro skrytykowali Niger.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W atakach i zamachach islamistów zginęło już ponad 13 tys. ludzi
W atakach i zamachach islamistów zginęło już ponad 13 tys. ludzi (PAP/EPA, Fot: Alaa Elkamhawi)
dxvi6s7

Ostrzeżenie wystosowano kiedy przywódcy Nigru, Kamerunu i Czadu spotkali się w stolicy Kamerunu - Jaunde - aby ostatecznie uzgodnić plany wspólnej ofensywy przeciwko dżihadystom z Boko Haram, którzy w ciągu ostatnich tygodni nasilili swoje ataki.

Dżihadyhści szczególnie ostro skrytykowali Niger za przyłączenie się do wymierzonej przeciwko nim koalicji. Ostrzegli, że kraj ten "jest wciągany w bagno ciemności". "Przeniesienie wojny do waszych miast będzie pierwszą reakcją na jakąkolwiek agresję, jaka wydarzy się po tym oświadczeniu" - głosi tekst dżihadystów.

Wielonarodowe siły do walki z Boko Haram mają być oficjalnie utworzone w ciągu najbliższych tygodni. Do Czadu, Kamerunu, Nigru i Beninu dołączyły w poniedziałek Burundi i Republika Środkowoafrykańska.

dxvi6s7

Prezydenci państw należących do Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Środkowej (CEEAC) zobowiązali się w poniedziałek do utworzenia funduszu w wysokości 87 mln dol. rzecz walki z Boko Haram. Koszty ofensywy oceniane są na 100 mld dol. i na razie nie wiadomo, skąd będą pochodzić brakujące fundusze.

Od 2009 roku Boko Haram prowadzi zbrojną walkę o przekształcenie Nigerii lub przynajmniej jej części w muzułmańskie państwo wyznaniowe z obowiązującym prawem szariatu. W atakach i zamachach islamistów zginęło już ponad 13 tys. ludzi.

Szacuje się, że po kilkunastu latach ataków i zamachów terrorystycznych Boko Haram kontroluje dziś obszar równy Belgii i prawie 2 mln ludzi mieszkających na tym terytorium. Armię dżihadystów szacuje się na kilkanaście tysięcy partyzantów wywodzących się niemal wyłącznie z Nigerii.

Do niedawna partyzanci Boko Haram prowadzili wojnę głównie terenie trzech północno-wschodnich nigeryjskich prowincji: Borno, Yobe i Adamawa. W ostatnich miesiącach zaczęli atakować i werbować rekrutów także w Czadzie, Nigrze i Kamerunie.

dxvi6s7

Podziel się opinią

Share

dxvi6s7

dxvi6s7
Więcej tematów