Trwa ładowanie...
d3ojovv
d3ojovv

Blair o Iraku

Premier Wielkiej Brytanii Tony Blair powiedział, że ma nadzieję iż wybory parlamentarne w Iraku odbędą się w ciągu roku od ustanowienia wewnętrznej administracji w tym kraju. Blair powiedział, że powinna ona zostać ustanowiona w ciągu kilku tygodni od zakończenia działań wojennych. Stopniowo - zdaniem Blaira - będzie ona przejmowała wszystkie funkcje irackiego rządu.
Share
d3ojovv

W pełni reprezentatywny iracki rząd ma powstać po uchwaleniu konstytucji, co ma nastąpić po przeprowadzeniu wolnych wyborów.

Blair powiedział także, że po zakończeniu działań wojennych Stany Zjednoczone i Wielka Brytania wezmą początkowo odpowiedzialność za bezpieczeństwo Iraku i pomoc humanitarną.

Tony Blair, który przemawiał w brytyjskim parlamencie powiedział, że armia Saddama Husajna rozpadła się, a z amerykańskimi i brytyjskimi oddziałami walczą tylko obcokrajowcy wspierający iracki reżim. Blair dodał, że Amerykanie kontrolują większość terytorium Bagdadu, a południe Iraku w przeważającej części znajduje się pod kontrolą wojsk brytyjskich.

Tony Blair powiedział także, że prezydent Syrii Baszar al-Assad w rozmowie z nim obiecał, iż Syria nie będzie wpuszczać na swoje terytorium uciekinierów z Iraku. Dodał także, że Wielka Brytania nie zamierza atakować Syrii. (iza)

d3ojovv

Podziel się opinią

Share
d3ojovv
d3ojovv
Więcej tematów