WP

Białoruś: polonistyka w Mińsku


Na białoruskim Uniwersytecie Pedagogicznym im. Maksima Tanka w Mińsku oddano dziś oficjalnie do użytku odnowioną pracownię polonistyczną. Białoruskie ministerstwo edukacji zatwierdziło akademicki program filologii polskiej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Wyposażenie pracowni było możliwe dzięki pomocy Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" i Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie". Za pieniądze darczyńców wyremontowano salę, która była w opłakanym stanie. Pracownia została także wyposażona w sprzęt. Jest w niej bogata filmoteka i księgozbiór metodyczny.

Na miński Uniwersytet Pedagogiczny przyjeżdżają nauczyciele z Polski. W przyszłości, gdy będzie przygotowana miejscowa kadra pedagogiczna, może tu powstać katedra filologii polskiej. Będzie ona służyć m.in polskiej mniejszości. Istniejąca na Uniwersytecie w Grodnie katedra polonistyki nie zaspokaja wszystkich potrzeb. Młodzież z Białorusi często musi uczyć się w Polsce.

Zainteresowanie nauką języka polskiego jest na Białorusi ogromne. Co roku na polską specjalizację na Uniwersytecie Pedagogicznym przyjmowanych jest 25 osób, podczas gdy chętnych jest 6 razy więcej. (pr) W. Pac/sawicka

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP