Trwa ładowanie...
d4hs6rq

"Będziemy ostro walczyć" - problem z polskimi wizami

Obywatele Ukrainy skarżą się, że mają kłopoty z wjazdem do niektórych państw Unii Europejskiej na podstawie wiz schengeńskich, wydawanych przez Polskę - poinformował przedstawiciel MSZ w Kijowie Ołeh Wołoszyn. - Będziemy podnosić tę kwestię ostro i zdecydowanie - podkreślił.

Share
d4hs6rq

Wśród krajów, które niechętnie wpuszczają do siebie Ukraińców z polskimi wizami na pierwszym miejscu dyplomata wymienił Węgry. Ukraińskie media opisywały wcześniej historie swych rodaków, którzy słyszeli na granicy z Węgrami, że skoro mają wizy polskie, to powinni jechać do Polski, a nie na Węgry.

Wołoszyn przypomniał, że zgodnie ze wspólnotowym kodeksem wizowym wiza schengeńska upoważnia do podróżowania po wszystkich krajach, należących do strefy Schengen.

- Będziemy podnosić tę kwestię ostro i zdecydowanie - oświadczył. Zapowiedział, że sprawa honorowania polskich wiz przez inne kraje UE zostanie omówiona podczas najbliższych konsultacji konsularnych między przedstawicielami MSZ Ukrainy i Polski.

Polscy dyplomaci na Ukrainie podkreślają, że problem nie leży po stronie Polaków.

- Ostatnią instancją, która decyduje, kogo wpuścić na terytorium państwa UE, a kogo nie, jest oficer Straży Granicznej danego państwa - powiedział PAP Rafał Wolski, szef wydziału konsularnego RP w Kijowie.

W 2010 r. obywatele Ukrainy uzyskali ponad milion wiz do państw UE. Prawie połowa z nich została wydane przez konsulaty Polski.

d4hs6rq

Podziel się opinią

Share
d4hs6rq
d4hs6rq
Więcej tematów