Trwa ładowanie...

Basra oblężona

Trwa oblężenie Basry. Dowództwo sił brytyjskich twierdzi, że w mieście w nocy wybuchło powstanie przeciwko wiernym Saddamowi Husajnowi. Wszystko wskazuje jednak na to, że jeśli rzeczywiście szyici podnieśli się przeciwko broniącej miasta armii, to szybko ich bunt został zduszony w zarodku.
Share
Linia frontu w pobliżu Basry (fot. AFP)
Linia frontu w pobliżu Basry (fot. AFP)
d1wlajj
 Linia frontu w pobliżu Basry (fot. AFP)
Źródło: Linia frontu w pobliżu Basry (fot. AFP)

Specjalny wysłannik Polskiego Radia Jacek Kaczmarek ocenia, że na razie trudno określić, czy powstanie to fakt, czy też jest to jedynie życzenie Londynu i Waszyngtonu.

Według dowódcow brytyjskich wojsko irackie ostatniej nocy ostrzelało pozycje zbuntowanych mieszkańcow miasta, używając ciężkiej artylerii i moździerzy. W odpowiedzi siły koalicji zbombardowały stanowiska irackie, używając satelitarnie naprowadzanych bomb. Wiernych Saddamowi Husajnowi obrońców ma być około tysiąca. Wszystkich mieszkańcow jest dwa miliony, ale koalicja nie potrafi określić, jak wielu z nich zdecydowało się na udział w powstaniu.

d1wlajj

Pewne jest, że od kilku dni Basra jest pozbawiona dostaw wody. W mieście już od piątku nie ma też prądu. Coraz poważniejsze jest ryzyko wybuchu epidemii cholery. Przez głośniki Brytyjczycy na razie informują jedynie mieszkańców, że pomoc czeka poza miastem. Do portu w Umr Kasr ma też wkrótce wpłynąć statek Galahat. Przywieźć ma na pokładzie pomoc humanitarną dla mieszkańców południa Iraku.

Z Kuwejt City w tym samym celu wyruszyły na pogranicze dwa konwoje. Jeden z nich ma dowieść wodę, żywność i leki do granicznego Safwan; drugi podąża do Umr Kasr. Bagdad jednak wciąż twierdzi, że mieszkalna dzielnica tego portowego miasta nadal jest w rękach wiernych mu oddziałów. (jask)

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/pisane-ci-pisanie-6039096887997569a ) Skomentuj tę sprawę! Jak długo potrwa wojna? Czy Saddam Husajn zostanie usunięty? Kto go zastąpi? Czy rozbrojenie Iraku jest warte wielu ofiar wśród żołnierzy i ludności cywilnej.
Redakcja wiadomości WP zaprasza Cię do współredagowania naszego serwisu - prześlij nam Twój komentarz dotyczący powyższego tematu.

d1wlajj

Podziel się opinią

Share
d1wlajj
d1wlajj
Więcej tematów