ycipk-1pfaqh
ycipk-1pfaqh

Bajkonur: wydobyto sześć ciał

Ekipy ratownicze przeszukują ruiny (AFP)
Ciała sześciu ofiar wydobyły w poniedziałek spod gruzów ekipy ratownicze przeszukujące ruiny zawalonego w niedzielę hangaru na kosmodromie Bajkonur w Kazachstanie. Ratownicy nadal poszukują dwóch robotników, którzy pracowali na dachu hangaru w chwili katastrofy i zostali przysypani gruzami. Szanse, że przeżyli są jednak niewielkie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-1pfaqh

Dach jednego z hangarów na kosmodromie zawalił się w niedzielę po południu. Trzy jego segmenty spadły na ziemię z wysokości 80 metrów. W momencie katastrofy na dachu prace naprawcze wykonywała ośmioosobowa ekipa.

Na miejsce wypadku jeszcze w nocy przybyła 64-osobowa rosyjska ekipa ratunkowa, której przed świtem udało się wydobyć cztery przysypane przez gruzy ciała robotników. Do hangaru nie wpuszczono ekip kazachskich.

Rosja dzierżawi kosmodrom w Bajkonurze od rządu Kazachstanu. Startują stamtąd rosyjskie statki kosmiczne w ramach programu budowy pierwszej międzynarodowej stacji orbitalnej ISS.

ycipk-1pfaqh

Przyczyny katastrofy nie są jeszcze znane. Przedstawiciele rosyjskiej agencji kosmicznej wykluczają jednak zamach terrorystyczny lub zły stan budynku. Rzecznik agencji Siergiej Gorbunow powiedział agencji ITAR-TASS, że wypadek mógł być spowodowany upadkiem jakiegoś przedmiotu na jeden z wielkich zbiorników paliwa, znajdujących się w hangarze. Upadek spowodował podmuch powietrza i zawalenie się dachu.

Według rzecznika kazachskiego komitetu ds. sytuacji nadzwyczajnych Kairżana Tureżanowa, jedną z rozważanych przyczyn wypadków jest błąd konstrukcyjny, popełniony podczas budowy hangaru w latach 80.

W hangarze, w którym w niedzielę zawalił się dach, w czasach radzieckich obsługiwano prom kosmiczny Buran. W swej krótkiej historii Buran miał tylko jeden, bezzałogowy, lot na orbitę - w 1988 roku; choć lot był obiecujący, pięć lat później, z powodu braku pieniędzy, ostatecznie zaniechano tego projektu. Obecnie Buran jest atrakcją moskiewskiego Parku Gorkiego. (aka)

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1pfaqh

ycipk-1pfaqh
ycipk-1pfaqh