Trwa ładowanie...

Austria wprowadza kontrole na granicach

W związku z kryzysem imigracyjnym od północy z wtorku na środę w Austrii możliwe będzie przeprowadzanie kontroli granicznych. Zarządzenie w tej sprawie rząd austriacki wydał we wtorek po południu.

Share
Austria wprowadza kontrole na granicach
Źródło: PAP/EPA, Fot: Herbert P. Oczeret
d3goywy

Austriacka minister spraw wewnętrznych Johanna Mikl-Leitner wystosowała pismo do unijnego komisarza ds. migracji Dimitrisa Awramopulosa, oficjalnie informując o tymczasowym przywróceniu kontroli granicznych - poinformował austriacki resort spraw wewnętrznych. Kontrole mają być skoncentrowane na granicach z Węgrami, Włochami, Słowenią i Słowacją.

d3goywy

Mikl-Leitner podkreśliła, że Austria chce elastycznie reagować na napływ migrantów i na przemyt ludzi. Zapewniła, że intensywność kontroli granicznych będzie uzależniona od wymogów bezpieczeństwa.

Kanclerz Austrii Werner Faymann, który spotkał się w Berlinie z szefową rządu Niemiec Angelą Merkel, podkreślił, że podczas przyjmowania uchodźców należy w przyszłości lepiej weryfikować, kto ma prawo do azylu. Wskazał, że obecnie w Austrii pod opieką państwa jest więcej uchodźców niż w Niemczech.

Mikl-Leitner zaakcentowała w piśmie do Awramopulosa, wskazując na ustawodawstwo Unii, że "azylanci muszą pogodzić się z tym, iż nie mogą sobie wybierać kraju członkowskiego UE, w którym zapewniona zostanie im ochrona". Wyraziła też przekonanie, że jednolite unijne ramy prawne mogą funkcjonować tylko pod warunkiem, iż wszystkie państwa solidarnie wezmą na siebie wspólną odpowiedzialność.

d3goywy

Podziel się opinią

Share
d3goywy
d3goywy
Więcej tematów