Trwa ładowanie...
d4c36wd
d4c36wd

Argentyna: dolar wart 1,4 peso

Eduardo Duhalde(AFP) Nowy oficjalny kurs argentyńskiej waluty ustalono na poziomie 1,4 peso za 1 dolara - ogłosił w niedzielę argentyński minister gospodarki Jorge Remes Lenicov. Argentyńska waluta straci 40% w stosunku do dolara.
Share
d4c36wd

Minister ogłosił tą epokową dla argentyńskiej gospodarki decyzję na niedzielnej konferencji prasowej. Dodał, że wartość waluty argentyńskiej na wolnym rynku będzie porównywalna.

Nowy oficjalny kurs będzie służył do rozliczeń międzynarodowych. Zostanie on upłynniony po 4-5 miesiącach. Oprócz tego na rynku wewnętrznym będzie obowiązywać drugi kurs, poddany mechanizmom rynkowym.

Rząd zapewnia, że kredyty, które Argentyńczycy zaciągnęli w dolarach będą przeliczone na peso według dotychczasowego kursu czyli w stosunku 1:1. Minister gospodarki zapowiedział także, że rząd najprawdopodobniej zwróci się do międzynarodowych instytucji finansowych o pożyczenie Argentynie kolejnych 15-20 mld dolarów. Argentyna zamierza też renegocjować spłatę dotychczasowego zagranicznego zadłużenia kraju.

W niedzielę argentyński parlament wyraził pełne poparcie dla planu naprawy gospodarczej zaproponowanego przez nowego prezydenta Eduardo Duhalde.

Przyjęcie planu, niezbędnego zdaniem prezydenta do wyprowadzenia kraju z zapaści finansowej i gospodarczej, otwiera drogę do zniesienia powiązania argentyńskiej waluty peso z dolarem amerykańskim w stosunku 1:1. (miz)

d4c36wd

Podziel się opinią

Share
d4c36wd
d4c36wd
Więcej tematów