ŚwiatUE: Polska na dobrej drodze, ale...

UE: Polska na dobrej drodze, ale...

Polska ma duże szanse spełnić kryteria członkostwa UE w ciągu najbliższego roku, ale powinna intensywniej reformować gospodarkę i usprawniać administrację, żeby skuteczniej egzekwować dostosowane prawo - uważa Komisja Europejska.

13.11.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Pod warunkiem, że będzie kontynuowała i intensyfikowała wysiłki reformatorskie oparte na spójnej polityce, powinna być zdolna do sprostania presji konkurencji i sił rynkowych w Unii w bliskiej przyszłości - brzmi jedno z kluczowych zdań dorocznego raportu Komisji o postępach Polski w drodze do UE, opublikowanego we wtorek w Brukseli i Strasburgu. Raport ocenia polskie postępy na ogół pozytywnie, dając wyraźnie do zrozumienia, że Polska ma szanse zakończyć negocjacje do końca 2002 roku i przystąpić do UE w 2004.

Komisja chwali zwłaszcza Polskę za "intensywną pracę" w przyjmowaniu nowych ustaw dostosowanych do UE. Jednak ocena zawiera zawoalowane ostrzeżenie dla Warszawy - twierdzą urzędnicy Komisji. Przed rokiem organ wykonawczy UE twierdził, że do spełnienia kryteriów ekonomicznych członkostwa wystarczy Polsce kontynuacja i dokończenie obecnych wysiłków reformatorskich. Komisja nie zalecała wtedy ich intensyfikacji, jak w tym roku. Dziś nie widzi takiej potrzeby tylko w wypadku Estonii, Słowenii i Węgier, którym wystarczy kontynuacja dotychczasowych wysiłków.

Przestroga dla Polski wiąże się z ostrym spadkiem wzrostu gospodarczego, rosnącym deficytem budżetowym i bezrobociem - można było usłyszeć w Komisji. Jedną z największych słabości wytkniętych Polsce jest też znów niezreformowane rolnictwo, nieprzygotowane do korzystania z dobrodziejstw wspólnej polityki rolnej UE.

Przewodniczący Komisji Romano Prodi i komisarz ds. poszerzenia Guenter Verheugen przedstawili na wtorkowej sesji Parlamentu Europejskiego w Strasburgu doroczne raporty o postępach 13 krajów kandydujących oraz zbiorczy dokument "strategiczny". Komisja dała w nich wyraźnie do zrozumienia, że przewiduje poszerzenie Unii w 2004 roku o 10 krajów, w tym o Polskę. Chodzi o wszystkie kraje negocjujące obecnie członkostwo z wyjątkiem Bułgarii i Rumunii, czyli o Cypr, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Maltę, Polskę, Słowację, Słowenię i Węgry. (kar)

strasburgraportue
Komentarze (0)