Potężny spadek poparcia dla Tuska i jego rządu
Gdyby wybory parlamentarne odbywały się pod koniec lutego, na Platformę Obywatelską zagłosowałoby 32% Polaków, podczas gdy na Prawo i Sprawiedliwość - 24%. Tak wynika z najnowszego sondażu Wirtualnej Polski zrealizowanego przez Homo Homini. PO w ciągu dwóch tygodni utraciła 3% głosów. O taką samą liczbę punktów procentowych wzrosło za to poparcie dla PiS.
Trzecie miejsce w rankingu ex aequo zajmują Sojusz Lewicy Demokratycznej i Ruch Palikota, na które chce głosować 11% Polaków. Dla SLD oznacza to spadek notowań o 1%. Z kolei poparcie dla RP nie zmieniło się. 9% wyborców oddałoby głos na Polskie Stronnictwo Ludowe (tu wzrost o 1%).
Solidarna Polska w parlamencie
Wirtualna Polska zapytała również o poparcie dla nowej inicjatywy na polskiej scenie politycznej - Solidarnej Polski. Formacji Zbigniewa Ziobry wreszcie udało się przekroczyć próg wyborczy - może liczyć na 5% głosów (wzrost o 2%).
8% ankietowanych nie wskazało żadnej partii.
Ogromny spadek poparcia dla premiera i rządu
Jak Polacy oceniają premiera i jego gabinet po 100 dniach urzędowania? Z aprobatą o pracy Donalda Tuska wypowiada się obecnie 35% wyborców. To spadek pozytywnych wskazań aż o 7 punktów procentowych! Źle premiera ocenia 60% z nas (to wzrost negatywnych ocen aż o 9%).
Drugi rząd Donalda Tuska dobrze ocenia 30% Polaków. Odsetek pozytywnych wskazań zmniejszył się aż o 7%. Złą opinię ma o rządzie 64% badanych - to pogorszenie również o 7% w stosunku do badania sprzed dwóch tygodni.
Wirtualna Polska zapytała Polaków również o ocenę działalności Bronisława Komorowskiego. Dobrze wypowiada się o prezydencie 73% z nas. Poparcie dla prezydenta poprawiło się o 2%. Źle ocenia pracę prezydenta co piąty Polak (21%, poprawa o 1%).
Jedna piąta Polaków (22%) pozytywnie ocenia pracę sejmu (pogorszenie o 3%). 71% badanych ocenia pracę parlamentarzystów negatywnie (pogorszenie o 4%).
Sondaż dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony 21 lutego. Zrealizował go Instytut Badania Opinii Homo Homini. Badanie preferencji politycznych prowadzone jest metodą metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI - Computer Aided Telephone Interview) na probie losowo-kwotowej stanowiącej liczebną reprezentację cech demograficznych dla ogółu pełnoletnich mieszkańców Polski z zachowaniem rozkładów terytorialnych (dane wg GUS). Wielkość próby to przynajmniej 1067 jednostek w jednym pomiarze.
Joanna Stanisławska, Wirtualna Polska