PolskaPolscy wyznawcy islamu świętują z okazji zakończenia postu

Polscy wyznawcy islamu świętują z okazji zakończenia postu

Polscy wyznawcy islamu rozpoczęli obchody trzydniowego święta zakończenia postu - Ramadan Bajram (Id al-Fitr). To jedna z dwóch najważniejszych w roku religijnym, uroczystości muzułmańskich.

Polscy wyznawcy islamu świętują z okazji zakończenia postu
Źródło zdjęć: © AFP

Ramadan Bajram to czas odpoczynku, spotkań w gronie bliskich i przyjaciół po miesięcznym poście. W jego czasie wiernych, ściśle przestrzegających reguł religijnych, od wschodu do zachodu słońca obowiązywał m.in. zakaz jedzenia i picia.

W województwie podlaskim, gdzie są największe w kraju skupiska polskich wyznawców islamu pochodzenia tatarskiego, świąteczne modlitwy odbyły się we wtorek przed południem m.in. w meczetach w Kruszynianach i Bohonikach oraz domu modlitw w Białymstoku.

Zgodnie z tradycją, w czasie świąt rozdawana jest jałmużna, składane wizyty. Życzenia do wszystkich wyznawców islamu w kraju skierował z okazji Ramadan Bajram Muzułmański Związek Religijny w RP, najstarsza organizacja polskich wyznawców islamu.

W jednej z białostockich restauracji odbędzie się wieczorem bal muzułmanów - Tatarów polskich, organizowany z inicjatywy Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP, w ramach 7. Podlaskich Dni Bajramowych.

Weźmie w nim udział ok. 160 osób z całego kraju, od młodzieży do osób starszych. Jak powiedziała Barbara Pawlic-Miśkiewicz z komitetu organizacyjnego balu, to największa taka impreza w kraju, okazja do spotkania przedstawicieli tej społeczności.

Post poprzedzający święto Ramadan Bajram przypada zawsze na dziewiąty miesiąc muzułmańskiego kalendarza księżycowego, zwany jest Ramadanem (lub Ramazanem). Rok muzułmański jest jednak krótszy od tradycyjnego o mniej więcej 11 dni (czasem mniej o kilka godzin, czasem więcej), dlatego muzułmańskie święta ulegają ciągłym przesunięciom w kalendarzu gregoriańskim.

Czasami jest notowana różnica między długością postu w krajach arabskich i w Polsce, wynika ona z przyjmowanego zaokrąglenia godzin. Dlatego od kilku lat, aby uniknąć błędów, przez władze Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP podawana jest konkretna data początku postu i pierwszego dnia świąt.

Sami przedstawiciele społeczności muzułmańskiej w Polsce szacują, że w naszym kraju jest ok. 5 tysięcy wyznawców islamu - obywateli polskich pochodzenia tatarskiego, z których większość mieszka na Białostocczyźnie. Należą do Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP.

Liczbę wszystkich muzułmanów w Polsce ocenia się na 20-25 tysięcy. Są to przede wszystkim cudzoziemcy: studenci, dyplomaci, biznesmeni i uchodźcy z krajów islamskich.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)