Trwa ładowanie...

Oferta Kaczyńskiego dla Merkel: "plan Morawieckiego dla Europy"?

Jarosław Kaczyński zaproponuje Angeli Merkel stworzenie wspólnego programu inwestycji zbrojeniowych podwójnego przeznaczenia - dowiedziała się Wirtualna Polska. Podczas rozmowy z kanclerz Niemiec prezes PiS ma też poruszyć temat sposobu, w jaki niemieckie media traktują polski rząd oraz przedstawić propozycję reform Unii Europejskiej - choć na razie bez zmian traktatowych.

Oferta Kaczyńskiego dla Merkel: "plan Morawieckiego dla Europy"?Źródło: Eastnews, fot: Adam Rozbicki
d2aib9f
d2aib9f

Z informacji WP wynika, że jednym z głównych tematów rozmowy Kaczyńskiego i Merkel ma być współpraca obronna w Europie. Kaczyński ma przedstawić niemieckiej kanclerz w tej dziedzinie dwa duże pomysły wzmocnienia europejskiej obronności. Pierwszym, o którym Kaczyński mówił już w rozmowie z "Frankfurter Allgemeine Zeitung", jest stworzenie wspólnego europejskiego parasola nuklearnego obejmującego całą Unię. Jak precyzuje osoba z otoczenia prezesa PiS, pomysł opiera się o francuskie siły nuklearne. Idee rozszerzenia ochrony nuklearnej na inne kraje UE były zgłaszane już wcześniej przez polityków i ekspertów po obu stronach Renu.

Drugi pomysł to stworzenie ambitnego programu wspólnych inwestycji obronnych.

- To ma być coś takiego jak europejska DARPA. Trochę jak plan Morawieckiego dla Europy - mówi rozmówca WP. DARPA, czyli Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności to amerykańska agencja zajmująca się innowacjami. Jej najbardziej znanym osiągnięciem było stworzenie sieci ARPANET, prekursora Internetu. Według wstępnego planu, każdy kraj wspólnoty przeznaczyłby na projekt pewien procent - mówi się nawet o 10 procentach - swojego budżetu na inwestycje obronne. W ten sposób finansowane byłyby badania nad rozwojem technologii mających użytek zarówno wojskowy, jak i cywilny. Podobne inicjatywy już istnieją w ramach powołanej w 2013 roku Europejskiej Agencji Obronnej (EDA) oraz NATO. Jednak proponowany program ma być znacznie ambitniejszy i opierać się na innym mechanizmie finansowania.

Oprócz tych kwestii, Kaczyński zamierza poruszyć temat reform w Unii, zmierzających w kierunku większej współpracy w dziedzinie obronności, lecz rozluźnienia jej w innych obszarach. Wbrew początkowym zamiarom, były premier nie przedstawi niemieckiej kanclerz planu nowego traktatu europejskiego.

d2aib9f

Według informacji WP, podczas rozmowy Kaczyński zwróci Merkel uwagę na nieuczciwy i zbyt ostry jego zdaniem sposób, w jaki rząd PiS jest traktowany przez niemiecką prasę. Doradcy prezesa odradzali mu podejmowanie tego tematu, zwracając uwagę że kanclerz Niemiec nie ma bezpośredniego wpływu na to, co piszą niemiecka prasa, lecz szef partii rządzącej pozostał nieugięty. Jak powiedział w wywiadzie dla "Do Rzeczy", "twierdzenie, że niemiecki rząd nie ma żadnego wpływu na media, jest (...) twierdzeniem oderwanym od rzeczywistości". Poruszony zostanie też temat stosowania wyrażenia "polskie obozy śmierci", lecz bardziej jako problem dotyczący edukacji historycznej, niż efekt świadomej polityki niemieckich władz.

Spotkanie kanclerz Niemiec i przywódcy PiS planowane jest na godzinę 18 w warszawskim hotelu Bristol obok Pałacu Prezydenckiego. W spotkaniu oprócz Kaczyńskiego i Merkel mają wziąć udział dwaj członkowie Komitetu Politycznego PiS, Adam Bielan oraz tłumacz.

d2aib9f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2aib9f
Więcej tematów