Mocno spada poparcie dla Platformy
Gdyby wybory parlamentarne odbywały się na początku grudnia, na Platformę Obywatelską zagłosowałoby 37% Polaków, podczas gdy na Prawo i Sprawiedliwość - 23%. Takie wyniki przynosi najnowszy sondaż Wirtualnej Polski zrealizowany przez Instytut Badania Opinii Homo Homini. PO w ciągu dwóch tygodni utraciła 5% głosów. Z kolei PiS utracił 1% poparcia.
Przeczytaj też: Komentarz Wiesława Dębskiego - SLD odbija się od dna - najnowszy sondaż Komentarz Piotra Gabryela - Zmiecie nas gospodarcze tsunami?
Trzeci w rankingu jest Sojusz Lewicy Demokratycznej, na który chce głosować 12% Polaków (o 4% więcej niż dwa tygodnie temu). Czwartą pozycję zajmuje Ruch Palikota, który wybiera 10% badanych. Poparcie dla tej partii spadło o 2%. 7% wyborców oddałoby głos na Polskie Stronnictwo Ludowe (bez zmian).
11% ankietowanych nie wskazało żadnej partii.
Jak Polacy oceniają premiera u progu drugiej kadencji? Z aprobatą o jego pracy wypowiada się obecnie ponad połowa wyborców (52%; pogorszenie o 4%). Negatywnie ocenia ją 41% ankietowanych (pogorszenie o 5%).
Drugi rząd Donalda Tuska dobrze ocenia 44% Polaków (pogorszenie o 3%). Tyle samo badanych ma o nim złą opinię (pogorszenie o 6%).
Wirtualna Polska zapytała badanych również o ocenę działalności Bronisława Komorowskiego. Dobrze wypowiada się o nim 74% Polaków. Poparcie dla prezydenta pogorszyło się o 5%. Źle ocenia pracę prezydenta tylko 17% z nas (pogorszenie o 2%).
Blisko jedna czwarta Polaków (23%) pozytywnie ocenia pracę ustępującego sejmu (pogorszenie o 1%). 61% badanych ocenia pracę parlamentarzystów negatywnie (poprawa o 1%).
Sondaż dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony 6 grudnia. Zrealizował go Instytut Badania Opinii Homo Homini. Badanie preferencji politycznych prowadzone jest metodą metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI - Computer Aided Telephone Interview) na probie losowo-kwotowej stanowiącej liczebną reprezentację cech demograficznych dla ogółu pełnoletnich mieszkańców Polski z zachowaniem rozkładów terytorialnych (dane wg GUS). Wielkość próby to przynajmniej 1067 jednostek w jednym pomiarze.
Joanna Stanisławska, Wirtualna Polska