Trwa ładowanie...
30-01-2016 11:05

Lekarze bez Granic: w Madai zmarło 16 osób, od kiedy dotarła tam pomoc

• W syryjskim mieście Madaja zmarło z głodu 16 osób - podaje MsF
• Doszło do tego, choć w połowie stycznia dotarły tam konwoje ONZ
• Przywieziono żywność i leki
• Madaja jest oblężona przez siły rządowe

Lekarze bez Granic: w Madai zmarło 16 osób, od kiedy dotarła tam pomocŹródło: AFP, fot: Louai Beshara
d214tkg
d214tkg

"Mamy dostęp do raportów lekarskich, z których wynika, że od 1 grudnia 2015 r. z głodu zmarło tam 46 osób" - podała organizacja Lekarze bez Granic (MsF). Bilans ten zapewne jest wyższy, gdyż z niektórych informacji wynika, że mieszkańcy umierali z głodu także w swoich domach w Madai.

Organizacja szacuje, że 320 osób w tym mieście położonym na zachód od Damaszku jest niedożywionych, a 33 z nich grozi śmierć. "W Madai wciąż ludzie umierają z głodu, mimo że przybyły tam konwoje z pomocą humanitarną" - dodała organizacja, uznając tę sytuację za niedopuszczalną.

MsF oskarżyła siły lojalne wobec reżimu prezydenta Baszara al-Asada o "dalsze blokowanie dostaw materiałów medycznych i niezbędnych leków" do Madai.

Według organizacji do miasta natychmiast powinni dotrzeć niezależni lekarze, którzy mogliby tam zostać dłużej. MsF przewiduje bowiem, że sytuacja medyczna jeszcze się pogorszy. - Dostęp ludzi do opieki jest bardzo ograniczony - podkreślił przedstawiciel organizacji Brice de le Vingne.

d214tkg

Niedawno Reuters pisał, że o tym, jak dramatyczna jest sytuacja mieszkańców Madai świadczą horrendalnie wysokie ceny żywności: za jednego suchara trzeba zapłacić 15 USD, a kilogram mleka w proszku kosztuje 313 USD.

W obleganej przez wojska rządowe Madai jest ok. 42 tys. ludzi. W połowie stycznia sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun zarzucał stronom konfliktu syryjskiego, a zwłaszcza reżimowi prezydenta Baszara al-Asada, że dopuszczają się "bestialskich aktów". Ban potępił wykorzystywanie głodu jako broni w trwającym prawie pięć lat konflikcie syryjskim.

Madaja jest oblegana od lipca 2015 r. ONZ poinformowała, że pracownicy organizacji humanitarnych, którzy dotarli tam ponad dwa tygodnie temu, słyszeli, że od końca września układane są miny, mające uniemożliwiać ludziom opuszczenie miasta. Wielu ludzi mimo wszystko udaje się na przedmieścia w poszukiwaniu żywności.

Według ONZ ok. 450 tys. ludzi jest uwięzionych w kilkunastu oblężonych miejscowościach w Syrii, w tym na terenach kontrolowanych przez rząd, dżihadystów z Państwa Islamskiego i rebeliantów.

d214tkg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d214tkg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj