PolskaGrażyna Gęsicka - minister rozwoju regionalnego

Grażyna Gęsicka - minister rozwoju regionalnego

Grażyna Gęsicka, dr socjologii i wiceprezes
Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), objęła
funkcję ministra rozwoju regionalnego. Ten nowy resort ma się
zajmować rozdziałem funduszy unijnych.

Grażyna Gęsicka - minister rozwoju regionalnego

Gęsicka jest znana jako specjalistka w dziedzinie pozyskiwania funduszy unijnych.

W ostatniej kampanii parlamentarnej doradzała Platformie Obywatelskiej. Była kandydatką Jana Rokity (PO) na szefa nowego resortu. W negocjacjach rządowych między PiS i PO reprezentowała Platformę. Uczestniczyła w pracach zespołu zajmującego się wykorzystaniem funduszy UE.

Od 1998 r. do 2001 r. była podsekretarzem stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej (resortem kierował wówczas Longin Komołowski). Była odpowiedzialna za programy wspierające zatrudnienie, finansowane ze źródeł zagranicznych (Phare, Bank Światowy), sprawy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz za wdrożenie w Polsce Europejskiego Funduszu Społecznego. W sierpniu 2001 r. została wiceprezesem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Zanim została urzędnikiem, pracowała m.in. w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, Funduszu Współpracy oraz Polskiej Fundacji Promocji i Rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Według Gęsickiej, w Unii Europejskiej ok. 30% funduszy strukturalnych trafia do małych przedsiębiorców i w Polsce ta proporcja może być podobna.

Jest autorką i współautorką kilkunastu książek oraz ponad 30 artykułów w polskich i zagranicznych książkach i czasopismach naukowych. Wśród nich: Stan sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. Raport za lata 1995-1996; Regionalne fundusze inwestycyjne (1997), Partnerstwo w rozwoju lokalnym (1996).

W latach 1990-1997 doradzała i wykonywała ekspertyzy z zakresu problematyki rozwoju lokalnego i regionalnego na rzecz m.in. Komisji Europejskiej, Banku Światowego, rządu, Sejmu RP, władz lokalnych i regionalnych.

Gęsicka ma 54 lata.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)