ŚwiatFrancja: bezpieczeństwo Izraela nie uzasadnia masakry cywilów w Gazie

Francja: bezpieczeństwo Izraela nie uzasadnia masakry cywilów w Gazie

Prawo Izraela do bezpieczeństwa nie uzasadnia masakr popełnianych na palestyńskiej ludności cywilnej - oświadczył szef MSZ Francji Laurent Fabius. W trwającym od blisko miesiąca konflikcie w Strefie Gazy zginęło dotąd ponad 1800 osób.

Francja: bezpieczeństwo Izraela nie uzasadnia masakry cywilów w Gazie
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | Oliver Weiken

04.08.2014 | aktual.: 04.08.2014 18:09

- Ilu jeszcze ludzi musi zginąć, by ustało to, co należy nazwać rzezią w Gazie? Tradycja przyjaźni łączącej Francję i Izrael sięga wiele lat wstecz, a Izrael ma całkowite prawo do bezpieczeństwa, jednak prawo to nie usprawiedliwia zabijania dzieci i masakr popełnianych na ludności cywilnej - podkreślił Fabius w oświadczeniu.

Komunikat dotyczący bliskiego sojusznika Francji utrzymano w niezwykle ostrym tonie - zauważa agencja Associated Press.

Konieczne jest rzeczywiste zawieszenie broni między Izraelem i Palestyńczykami, a następnie wdrożenie tzw. rozwiązania dwupaństwowego, przewidującego pokojowe współistnienie państwa żydowskiego i palestyńskiego - podkreślił francuski minister spraw zagranicznych. Jego zdaniem takie rozwiązanie "powinna narzucić społeczność międzynarodowa, ponieważ - mimo wielokrotnie podejmowanych prób - strony konfliktu okazały się niezdolne do ukończenia negocjacji".

Także prezydent Francji Francois Hollande, w przemówieniu wygłoszonym w ramach obchodów setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej, powiedział, że konflikty zbrojne toczące się u granic Europy - m.in. na Ukrainie, w Iraku, Syrii, Libanie oraz w Strefie Gazy - podają w wątpliwość zasadę neutralności.

- Jak możemy pozostać neutralni, gdy w Gazie od blisko miesiąca trwa śmiercionośny konflikt? Mamy obowiązek działać - zaznaczył.

W wyniku izraelskiej ofensywy w Strefie Gazy, rozpoczętej 8 lipca w odpowiedzi na ostrzał terytorium Izraela pociskami rakietowymi, śmierć poniosło dotychczas ponad 1800 Palestyńczyków, w większości cywilów, oraz ponad 60 Izraelczyków.

Oburzenie społeczności międzynarodowej wywołało zbombardowanie przez izraelski samolot prowadzonej przez ONZ szkoły w Strefie Gazy; w dokonanym w niedzielę nalocie zginęło co najmniej 10 osób. Izrael tłumaczył, że celem byli uciekający na motocyklach bojownicy Hamasu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (86)