Trwa ładowanie...
d1jlf7a
szczecin

Zwodowano mega-chemikaliowiec

W Stoczni Szczecińskiej SA został w sobotę zwodowany pierwszy z serii ośmiu chemikaliowców B 588 III/1 m/v "Multicarrier" - największy na świecie chemikaliowiec ze zbiornikami wykonanymi ze stali typu "duplex".

Share
d1jlf7a

Początkowo wodowanie planowane było na luty tego roku. Ze względu na kłopoty wykonawcze (stoczniowi spawacze nie potrafili odpowiednio zespawać blach z dupleksu), wodowanie było kilkakrotnie przekładane. Ostatecznie zwodowany statek trafić ma do armatora w maju przyszłego roku, a ostatni z serii - w roku 2005.

Stocznia Szczecińska SA zakończy rok na plusie - mówił w sobotę prezes firmy Arkadiusz Goj podczas konferencji prasowej, zwołanej z okazji zwodowania pierwszego z ośmiu chemikaliowców zamówionych przez grecko-norweskiego armatora. Podkreślił, że te szacunki liczone są "na poziomie holdingu". Goj zaprzeczył doniesieniom prasy bułgarskiej, jakoby od Stoczni Szczecińskiej żądano 2 milionów dolarów łapówki w zamian za umożliwienie jej kupna stoczni w Warnie.

Stocznia Szczecińska SA wchodzi w skład holdingu Porta Holding SA, na który składa się ponad 30 spółek sektorów: budowy okrętów, paliwowego, logistycznego oraz innych, m.in. rolnego.

Holding osiągnął w roku 2000 zysk netto w wysokości 12 mln 390 tys. 646 zł. W porównaniu z rokiem 1999 zysk holdingu jest mniejszy o ponad 17 mln 300 tys. zł. Władze holdingu nie ujawniają wyników finansowych samej Stoczni Szczecińskiej SA. (aka)

d1jlf7a

Podziel się opinią

Share
d1jlf7a
d1jlf7a
Więcej tematów