Trwa ładowanie...
d3zw7fx

Żołędzie dla białowieskich żubrów

Pracownicy Białowieskiego Parku Narodowego rozpoczęli zimowe dokarmianie żubrów w Puszczy Białowieskiej. Na potrzeby stada liczącego ok. 300 osobników, zgromadzono zapasy siana, warzyw, zboża oraz żołędzi.

d3zw7fx

Dyrektor Białowieskiego PN Czesław Okołów poinformował, że siana jest ok. 350 ton, ponadto kilka ton buraków i żołędzi. Zwierzęta żyjące w części hodowlanej będą karmione śrutą z owsa i kukurydzy.

W puszczy jest obecnie kilkanaście miejsc dokarmiania żubrów. Dyrektor Okołów tłumaczy, że co roku zwierzęta wracają do tych samych miejsc dokarmiania, ale karma wykładana jest też tam, gdzie jest stado.

Podstawą zimowego menu żubrów będzie siano. Ocenia się, że dorosły osobnik zjada zimą ok. 10 kg siana dziennie. Gdy jest większy mróz i śnieg, zwierzęta przestają wędrować, by oszczędzić energię.

Pracownicy parku i puszczańskich nadleśnictw czekają na większe opady śniegu i stałą jego pokrywę, by przeprowadzić doroczne liczenie żubrów. Dyrektor BPN ocenia, że w polskiej części puszczy żyje obecnie ok. 300 sztuk zwierząt tego gatunku. (reb)

d3zw7fx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zw7fx
Więcej tematów