Trwa ładowanie...

Zniszczono kolejny litewski pomnik

Zdewastowano kolejny litewski pomnik na Suwalszczyźnie. W miejscowości Bubele ktoś w nocy z poniedziałku na wtorek rozbił i pomalował czerwoną farbą tablicę zamontowaną na pamiątkowym głazie, poświęconą litewskiemu poecie Albinasowi Zukauskasowi - donosi RMF FM.

Share
Zniszczono kolejny litewski pomnik
Źródło: punskas.pl
d9kkcg4

Jest to kolejny akt wandalizmu skierowany w miejsca związane z litewską mniejszością w Polsce. W nocy z niedzieli na poniedziałek nieznani sprawcy zniszczyli w 14 miejscowościach 28 tablic i jeden pomnik, na którym namalowano farbą znak nacjonalistycznej organizacji Falanga. Na pomniku oprócz zamazanych litewskich napisów pojawiła się również nazwa narodowego obozu radykalnego Falanga powstałego w 1935 roku. Organizacja ostro występowała przeciwko Żydom.

Prokuratura Rejonowa w Sejnach (Podlaskie) już wszczęła śledztwo w tej sprawie. poinformowała szefowa prokuratury Anna Wierzchowska. Wątek narodowy tych incydentów będzie przedmiotem tego postępowania - poinformowała szefowa prokuratury Anna Wierzchowska.

W gminie Puńsk, gdzie 80% mieszkańców to Litwini, wszystkie tablice z nazwami miejscowości i wsi są w dwóch językach: polskim i litewskim. Te polskie pozostawiono, ale litewskie zamazano farbą białą i czerwoną, imitując polską flagę.

d9kkcg4

Podziel się opinią

Share
d9kkcg4
d9kkcg4
Więcej tematów