Trwa ładowanie...
d16eowf
IAR

Znika kijowski Majdan

Znikają pozostałości kijowskiego Majdanu. Na miejscu zimowych wielomiesięcznych protestów pozostawały barykady i namioty, dyżurowali też aktywiści. Centrum miasta było przez to zablokowane, a władze apelowały o zwolnienie Placu Niepodległości. W sobotę Majdan przyszły sprzątać setki mieszkańców miasta.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Aktywista Majdanu podczas protestu przeciw likwidacji miasteczka namiotowego
Aktywista Majdanu podczas protestu przeciw likwidacji miasteczka namiotowego (PAP/EPA, Fot: SERGEY DOLZHENKO)
d16eowf

Na Plac Niepodległości przyszło wielu mieszkańców Kijowa, którzy razem ze służbami komunalnymi rozpoczęli rozbiórkę obozu. Wielu z nich uczestniczyło tu w zimowych protestach, jednak- jak argumentowali - obecnie Majdan stał się karykaturą samego siebie i obozem dla bezdomnych.

Nie obyło się bez ostrych utarczek słownych i bójek. Pozostający tu tzw. majdanowcy sprzeciwiali się rozbiórce namiotów i barykad, podpalili też opony. Jednak byli oni w mniejszości.

Na Majdanie pojawił się również mer Kijowa Witalij Kliczko, który wyjaśniał, że miasteczko namiotowe w obecnej postaci przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu miasta.

Majdan coraz mniej miał wspólnego z wielotysięcznymi zgromadzeniami sprzed kilku miesięcy. Na placu w namiotach pozostało kilkadziesiąt osób - w ostatnim czasie coraz częściej wchodzili oni w konflikt z prawem. Zdarzały się tu akty chuligańskie i pobicia. Część ukraińskiej prasy pisała wręcz o pseudomajdanowcach.

d16eowf

Podziel się opinią

Share
d16eowf
d16eowf
Więcej tematów