Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
polonia
29-12-2014 (21:10)

Zmarła prof. Anna Cienciała

Zmarła profesor Anna Cienciała, działaczka polonijna, badaczka i wykładowczyni specjalizująca się w historii dyplomacji II RP - poinformowało MSZ.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zmarła prof. Anna Cienciała
(WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej)
WP

Prof. Cienciała, związana z uniwersytetami amerykańskimi i kanadyjskimi, specjalizowała się w historii polskiej polityki zagranicznej lat międzywojennych, ukazując działania polskiej dyplomacji na tle polityki międzynarodowej. Uczestniczyła także w badaniach naukowych nad zbrodnią katyńską i powstaniu warszawskim. Choć mieszkała w Ameryce, brała udział również w inicjatywach naukowych podejmowanych w Polsce.

Była autorką wielu prac naukowych na temat polityki Wielkiej Brytanii i USA wobec Polski podczas II wojny światowej.

Jej autorstwa jest pierwsza książka w języku angielskim o polskiej dyplomacji i stosunkach międzynarodowych okresu międzywojennego "Poland and the Western Powers, 1938-1939. A Study in the Interdependence of Eastern and Western Europe" (1968).

WP

Była także współredaktorem i autorką wstępów do trzech części książki pt. "Katyń: A Crime Without Punishment", jest również autorką trzech rozdziałów "From Versailles to Locarno. Keys to Polish Foreign Policy 1919-1925" i ok. 170 opracowań naukowych.

Anna Maria Cienciała urodziła się 8 listopada 1929 r. w Wolnym Mieście Gdańsku. Doktorat obroniła w 1962 roku na Indiana University w Bloomington. Wykładała na uniwersytetach w Ottawie, Toronto i na University of Kansas, gdzie wykładała do przejścia na emeryturę. Brała udział w pracach wielu towarzystw naukowych w Polsce, USA i Wielkiej Brytanii (m.in. Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie).

Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył ją w maju 2014 r. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

W październiku 2013 roku minister spraw zagranicznych przyznał jej odznakę honorową Bene Merito za zasługi na rzecz wzmacniania pozycji Polski na arenie międzynarodowej.

WP

W 2012 r. za całokształt twórczości została wyróżniona przyznawaną w Londynie Główną Nagrodą Literacką Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie.

Zmarła 24 grudnia w Fort Lauderdale na Florydzie.

Polub WP Wiadomości
WP
WP