WP

Zmarła pisarka Anna Jokai

Węgierska pisarka Anna Jokai, której twórczość jest znana także w Polsce, zmarła w wieku 84 lat. Taką informację opublikowała na swojej stronie internetowej Węgierska Akademia Sztuk.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zmarła pisarka Anna Jokai
(Wikimedia Commons CC BY, Fot: Per A.J. Andersson)
WP

- Jej droga pisarska jest niepodobna do niczyjej innej: jej spojrzenie na życie, nazywane realizmem duchowym oraz spotkaniem płaszczyzny boskiej i ludzkiej, można traktować jako program moralny i pisarski - podkreśliła Akademia.

Twórczość Jokai dzieliła się na dwa okresy: od debiutanckiej powieści "4447" poruszała często temat poszukujących miłości kobiet. Jej późniejsze utwory miały charakter bardziej filozoficzny, rozważała w nich często o ludzkim losie.

W wielu jej utworach pojawiają się postaci pedagogów oraz temat powołania nauczycielskiego i sensu nauczania, którą to tematykę znała z własnego doświadczenia, gdyż w latach 60. sama uczyła w szkole podstawowej, a potem gimnazjum.

WP

Jokai była na Węgrzech wielokrotnie nagradzana - jest m.in. laureatką nagrody Kossutha, przyznawanej za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki, kultury i sztuki. Od 1990 do 1992 r. była prezesem Węgierskiego Związku Pisarzy.

Na język polski były tłumaczone m.in. jej powieści "4447", "Słońca" i "Nie lękajcie się".

Polub WP Wiadomości
WP
WP