Trwa ładowanie...
d1q2e8j
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Zmarła królowa Fabiola

Fabiola, królowa Belgów w latach 1960-1993, wdowa po królu Baudouinie, zmarła w Brukseli w pałacu Stuyvenberg w wieku 86 lat - poinformował Pałac Królewski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Królowa Fabiola
Królowa Fabiola (PAP/EPA)
d1q2e8j

Urodzona jako Fabiola de Mora y Aragon 11 czerwca 1928 r. w Madrycie w arystokratycznej rodzinie, poślubiła Baudouina w grudniu 1960 roku. Ta piąta królowa Belgów od nagłej śmierci małżonka w roku 1993 pozostawała w cieniu króla Alberta II i jego żony Paoli. Albert, młodszy brat Baudouina, objął tron po jego śmierci na zawał serca.

W lipcu roku 2013 Fabiola uczestniczyła w ceremonii przekazania władzy przez abdykującego Alberta II jego synowi Filipowi, który, jak pisze AFP, był bliską Fabioli osobą.

Fabiola i Baudouin byli pobożnymi katolikami - pisze Reuters i przypomina, że król abdykował na dzień w roku 1990, by uniknąć podpisania ustawy legalizującej w Belgii aborcję.

d1q2e8j

Para była bezdzietna. Po śmierci Baudouina Fabiola nieczęsto pojawiała się publicznie, lecz angażowała się w sprawy humanitarne, głównie dotyczące dzieci i praw kobiet w krajach rozwijających się.

Na początku roku 2013 królowa Fabiola zrezygnowała z założonej nieco wcześnie "fundacji prywatnej", którą postrzegano jako sposób na uniknięcie podatku. Sprawa ta doprowadziła do ograniczenia przez rząd kręgu członków rodziny królewskiej uprawnionych do wypłat z budżetu, a także do utraty przez rodzinę królewską wyjątkowego prawa do niepłacenia podatku od dochodów i podatku VAT.

d1q2e8j

Podziel się opinią

Share

d1q2e8j

d1q2e8j
Więcej tematów