Trwa ładowanie...

Zmarła królowa Fabiola

Fabiola, królowa Belgów w latach 1960-1993, wdowa po królu Baudouinie, zmarła w Brukseli w pałacu Stuyvenberg w wieku 86 lat - poinformował Pałac Królewski.

Share
Zmarła królowa Fabiola
Źródło: PAP/EPA
d36cjhd

Urodzona jako Fabiola de Mora y Aragon 11 czerwca 1928 r. w Madrycie w arystokratycznej rodzinie, poślubiła Baudouina w grudniu 1960 roku. Ta piąta królowa Belgów od nagłej śmierci małżonka w roku 1993 pozostawała w cieniu króla Alberta II i jego żony Paoli. Albert, młodszy brat Baudouina, objął tron po jego śmierci na zawał serca.

W lipcu roku 2013 Fabiola uczestniczyła w ceremonii przekazania władzy przez abdykującego Alberta II jego synowi Filipowi, który, jak pisze AFP, był bliską Fabioli osobą.

d36cjhd

Fabiola i Baudouin byli pobożnymi katolikami - pisze Reuters i przypomina, że król abdykował na dzień w roku 1990, by uniknąć podpisania ustawy legalizującej w Belgii aborcję.

Para była bezdzietna. Po śmierci Baudouina Fabiola nieczęsto pojawiała się publicznie, lecz angażowała się w sprawy humanitarne, głównie dotyczące dzieci i praw kobiet w krajach rozwijających się.

Na początku roku 2013 królowa Fabiola zrezygnowała z założonej nieco wcześnie "fundacji prywatnej", którą postrzegano jako sposób na uniknięcie podatku. Sprawa ta doprowadziła do ograniczenia przez rząd kręgu członków rodziny królewskiej uprawnionych do wypłat z budżetu, a także do utraty przez rodzinę królewską wyjątkowego prawa do niepłacenia podatku od dochodów i podatku VAT.

d36cjhd

Podziel się opinią

Share
d36cjhd
d36cjhd
Więcej tematów