WP
WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Zmarł Władysław Żeleński

W Paryżu zmarł Władysław
Żeleński, przed II wojną światową prokurator, a na emigracji autor
prac historycznych, przede wszystkim opracowań o zamordowaniu przez
Niemców we Lwowie w lipcu 1941 roku polskich profesorów, wśród
których był stryj zmarłego, Tadeusz Boy-Żeleński.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Władysław Żeleński urodził się w 1903 roku we Lwowie. W 1935 roku był współoskarżycielem w głośnym procesie o zabójstwo ministra spraw wewnętrznych II Rzeczypospolitej, płk. Bronisława Pierackiego.

W czasie wojny walczył w szeregach Armii Polskiej we Francji. Po wojnie pozostał w Paryżu, gdzie przez wiele lat współpracował z Instytutem Literackim, publikując zarówno w "Kulturze", jak i w "Zeszytach Historycznych".

Władysław Żeleński poświęcił się tropieniu zbrodni dokonanej na polskich profesorach we Lwowie po zajęciu miasta przez Niemców. Gromadził dokumenty i relacje świadków wydarzeń, zainicjował społeczną akcję uczonych całego świata, popierającą prowadzone w Niemczech i Holandii procesy sprawców masakry. Dzięki jego publikacjom i zebranym dokumentom, możliwe stało się ściganie niektórych bezpośrednich wykonawców tej zbrodni, mającej na celu zniszczenie polskiej inteligencji.

WP

Władysław Żeleński najpierw przekazał swe zbiory Instytutowi Generała Sikorskiego w Londynie. W 2001 roku ofiarował 21 teczek dokumentów Archiwum Akt Nowych w Warszawie. Wśród nich znajduje się korespondencja z hrabiną Karoliną Lanckorońską zasłużoną dla ujęcia Hansa Kruegera, jednego z niemieckich dowódców odpowiedzialnych za aresztowanie i rozstrzelanie profesorów, oraz z Szymonem Wiesenthalem z Wiednia w związku ze staraniami o ekstradycję z Argentyny innego oprawcy - Waltera Kutschmanna. Jest tam także pełna lista 44 zamordowanych osób - profesorów i członków ich rodzin.

Polub WP Wiadomości
WP
WP