WP
WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Zmarł saksofonista i kompozytor jazzowy Yusef Lateef

Amerykański saksofonista i kompozytor jazzowy Yusef Lateef zmarł w wieku 93 lat w swoim domu w Massachusetts po krótkiej chorobie - poinformowała rodzina zmarłego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Lateef, który przeszedł w 1948 roku na islam, rozpoczął muzyczną karierę w Detroit w latach 50. z puzonistą Curtisem Fullerm i perkusistą Louisem Hayesem. Po przeprowadzce do Nowego Jorku współpracował w latach 60. z takim legendami jazzu jak basista Charles Mingus i saksofonista Cannonball Adderley.

Multiinstrumentalista, grał na wielu instrumentach wschodnich, m.in. japońskim koto (rodzaj cytry), fletach chińskich; uważa się, że wywarł duży wpływ na Johna Coltrane'a i wprowadzenie orientalnych klimatów do jazzu już na początku lat 60.

W 1987 roku otrzymał nagrodę Grammy w kategorii "New Age" za płytę "Yusef Lateef's Little Symphony".

WP

W 2010 roku wyróżniono go najwyższą nagrodą dla muzyka jazzowego w USA - w National Endowment for the Arts Jazz Master.

Polub WP Wiadomości
WP
WP