WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Zmarł reżyser Georges Lautner

W wieku 87 lat zmarł w piątek w Paryżu znany francuski reżyser Georges Lautner, który nakręcił 40 filmów i stał się ikoną kina popularnego. - Zamknęła się wspaniała karta francuskiego filmu - powiedział premier Francji Jean-Marc Ayrault.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Georges Lautner
Georges Lautner (PAP/EPA, Fot: Frank Castel/MAXPPP)
WP

Lautner nakręcił między innymi takie filmy, jak "Śmierć człowieka skorumpowanego", "Droga do Saliny", "Testament gangstera", "Był sobie glina", "Michał Strogoff - kurier carski" czy "Tajemniczy gość" i "Zawodowiec".

Pracował z najsłynniejszymi francuskimi aktorami; jego ulubieńcem był Jean-Paul Belmondo, grali u niego również Jean Gabin, Alain Delon, Lino Ventura, Mireille Darc.

Francuska minister kultury Aurelie Filipetti powiedziała, że Francja żegna "niezapomnianego scenarzystę i realizatora wielkich filmów".

WP

Lautner urodził się w Nicei w 1926 roku; miłością do kina zaraziła go jego matka - aktorka Renee Saint-Cyr, która zagrała później w wielu jego filmach. Zaczął pracę w filmie w 1949 roku, jako asystent reżysera.

Polub WP Wiadomości
WP
WP