Trwa ładowanie...
d3omp6i
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Zmarł Kazimierz Morawski

W wieku 83 lat zmarł Kazimierz Morawski, współzałożyciel i wieloletni prezes Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Społecznego koncesjonowanego przez władze PRL. Był m.in. posłem na sejm PRL i członkiem Rady Państwa PRL.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zmarł Kazimierz Morawski
(PAP, Fot: Marek Lengda)
d3omp6i

Gazety przyniosły nekrologi Morawskiego, zmarłego 29 października pod Warszawą. Jak podała Katolicka Agencja Informacyjna, jego pogrzeb odbędzie się 9 listopada.

Morawski urodził się 6 czerwca 1929 r. w znanej rodzinie arystokratycznej. Od 1951 r. pracował w Agencji Prasowo-Informacyjnej, a w latach 1952-1956 w dzienniku "Słowo Powszechne", wydawanym przez Stowarzyszenie PAX. W 1957 r. był współzałożycielem Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Społecznego, powstałego po odejściu w 1956 r. z Paxu grupy jego działaczy, na czele z Janem Frankowskim. Przez Kościół i wielu katolików było ono uznawane - tak jak i sam Pax - za narzędzie władz PRL w walce z Kościołem, choć zarazem umożliwiało uczestnictwo osób wierzących w życiu społecznym.

W latach 1962-1965 Morawski był korespondentem pisma ChSS "Za i Przeciw" przy Soborze Watykańskim II. Od 1974 r. był prezesem ChSS. W latach 1976-1989 był posłem na Sejm PRL, a w latach 1982-1989 członkiem Rady Państwa PRL. Był członkiem Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego - utworzonego przez władze latem 1982 r. w celu propagandowego wykazania poparcia społecznego dla wprowadzenia stanu wojennego w grudniu 1981 r.

W 1989 r. ChSS przekształciło się w Unię Chrześcijańsko-Społeczną. W 1995 r. Morawski założył Fundację Ekumeniczną "Tolerancja". W latach 2000-2001 był doradcą prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego ds. mniejszości narodowych i etnicznych.

Jak podkreśla KAI, kierowane przez Morawskiego stowarzyszenia miały ekumeniczny charakter, gromadząc duchownych i wiernych różnych wyznań.

d3omp6i

Podziel się opinią

Share

d3omp6i

d3omp6i
Więcej tematów