Trwa ładowanie...
d15gh5p

Wysłannik USA poleci do Phenianu

Wysłannik amerykański ma się udać do
Korei Północnej w celu wznowienia dialogu między obu krajami,
który znajduje się obecnie w martwym punkcie - oświadczył w
poniedziałek wysoki urzędnik w Waszyngtonie.

d15gh5p
d15gh5p

Daty wyjazdu Jacka Pritcharda do Phenianiu jeszcze nie ustalono - powiedział pragnący zachować anonimowość przedstawiciel władz amerykańskich, dodając, że Waszyngton ma zamiar jeszcze w poniedziałek powiadomić o swej decyzji sojuszników: Japonię i Koreę Południową.

Spekulacje na temat możliwej poprawy stosunków między Waszyngtonem a Phenianem pojawiają się od czasu, gdy w Korei Północnej przebywał na początku kwietnia wysłannik południowokoreański Lim Dong Won.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Il powiedział wysłannikowi Korei Południowej, że przychylnie odnosi się do wizyty Pritcharda.

Wizyta Lima w Phenianie była pierwszym bezpośrednim kontaktem między przedstawicielami dwóch państw koreańskich od listopada ubiegłego roku, kiedy to nastąpił całkowity impas w rozmowach.

d15gh5p

Odrębnym tematem kontaktów Lima w Phenianie była sprawa stosunków Korei Północnej ze Stanami Zjednoczonymi. Prasa północnokoreańska ostro atakowała Waszyngton, nie wykluczając jednak możliwości ponownego zaangażowania się Phenianu w sprawy związane z międzynarodowym konsorcjum KEDO, realizującym porozumienie w sprawie budowy przez kraje zachodnie elektrowni jądrowej w Korei Północnej.

Rzecznik Białego Domu Ari Fleischer informował wówczas, że prezydent USA George W. Bush gotów jest wznowić dialog z Koreą Północną, lecz oczekuje odpowiedzi strony północnokoreańskiej na wcześniejsze propozycje bezpośrednich rozmów z USA.

Amerykański rzecznik podkreślił jednak, że Bush zastrzega sobie prawo wypowiadania własnych ocen na temat Korei Północnej.

Zaliczenie przez Busha w styczniu tego roku Korei Północnej do światowej osi zła wywołało wzburzenie Phenianu. (and)

d15gh5p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15gh5p
Więcej tematów