Trwa ładowanie...
dnp1vn2

Wybory 2020. Jak głosować?

Do 21:00 trwa druga tura wyborów prezydenckich 2020. Można w niej głosować na dwa sposoby: tradycyjnie w lokalu wyborczym oraz korespondencyjnie. Sprawdź, jak oddać głos, żeby był ważny i gdzie głosować.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory 2020. Jak głosować? Do której czynne lokale wyborcze?
Wybory 2020. Jak głosować? Do której czynne lokale wyborcze? (Materiały WP)
dnp1vn2

Wybory prezydenckie 2020. Jak głosować?

Ustawa pozwala na głosowanie w drugiej turze wyborów prezydenckich 2020 na dwa sposoby:

  • tradycyjnie, przez udanie się do lokalu wyborczego
  • w sposób korespondencyjny
dnp1vn2

Zarówno w przypadku głosowania tradycyjnego jak i korespondencyjnego na karcie do głosowania należy postawić znak "X" w kratce przy nazwisku jednego kandydata (muszą to być dwie przecinające się linie). By głos był ważny, należy wskazać tylko jednego kandydata na karcie wyborczej.

Wybory 2020. Gdzie głosować?

W drugiej turze wyborów prezydenckich trzeba zagłosować w lokalu wyborczym zgodnym z adresem zameldowania. Wyjątkiem są osoby, które złożyły wnioski o zmianę spisu wyborców lub otrzymały zaświadczenie o prawie do głosowania poza miejscem zamieszkania. Właściwy lokal wyborczy można znaleźć na stronie wybory.gov.pl w zakładce 'Wyszukiwarka obwodów'. Jeśli jesteś na wakacjach i masz zaświadczenie o prawie do głosowania poza miejscem zameldowania, to możesz zagłosować.

Zobacz też: Wybory 2020. Jak głosować, żeby głos był ważny - PKW

Wybory 2020. Jak głosować korespondencyjnie?

Wyborcy, którzy zgłosili chęć głosowania korespondencyjnego w drugiej turze wyborów prezydenckich, otrzymali na swoje adresy zamieszkania pakiet wyborczy (kartę do głosowania, kopertę do głosowania, oświadczenie o samodzielnym i tajnym głosowaniu, kopertę zwrotną i instrukcję jak zagłosować).

dnp1vn2

Ci, którzy głosują korespondencyjnie, kopertę zwrotną odnoszą osobiście (lub proszą o to inną osobę) w dniu drugiej tury wyborów prezydenckich w niedzielę 12 lipca. Kopertę zwrotną z wypełnioną kartą do głosowania należy przynieść do właściwego lokalu wyborczego (do 21:00), zgodnego z twoim spisem wyborców. Uwaga, koperty nie wrzucamy do urny, tylko oddajemy ją komisji wyborczej.

Wybory prezydenckie 2020. Do której czynne lokale wyborcze?

Druga tura wyborów prezydenckich 2020 trwa w niedzielę 12 lipca. Lokale wyborcze są czynne do godziny 21:00. W wyjątkowych sytuacjach PKW może zarządzić wydłużenie godzin pracy lokali wyborczych. O urząd Prezydenta RP ubiegają się Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski.

dnp1vn2

Podziel się opinią

Share
dnp1vn2
dnp1vn2
Więcej tematów