Trwa ładowanie...
dsdk1qt
prezes
18-01-2004 16:20

Wojciechowski pogodzi spory w PSL?

Wicemarszałek Sejmu Janusz Wojciechowski powiedział, że pod jego przywództwem PSL będzie partią umiejącą pogodzić wewnętrzne spory dotyczące integracji Polski z Unią Europejską.

dsdk1qt
dsdk1qt

Ubiegający się o prezesurę w PSL Wojciechowski był gościem II wojewódzkiego zjazdu pomorskich ludowców. W zjeździe uczestniczył także obecny lider PSL Jarosław Kalinowski. Kongres partii, na którym ma być wybrany nowy szef ugrupowania zapowiedziano na kwiecień.

"Stawiam na jedność PSL, ale jedność rozumianą nie jako wymuszoną jedność poglądów, ale taką, która zachowuje różnorodność, jaka jest w stronnictwie. W naszej partii jest miejsce i potrzeba funkcjonowania polityków o wyraźnie proeuropejskiej orientacji, jak i tych kwestionujących niektóre kwestie związane z członkostwem Polski w Unii Europejskiej" - powiedział dziennikarzom wicemarszałek Sejmu.

Wojciechowski zadeklarował, że będzie umiał stworzyć PSL "skoncentrowane na wyzwaniach przyszłości", jak i takie, które odwołuje się do "tradycji i wartości narodowych". "To wszystko powinno być umiejętnie połączone. Jestem politykiem PSL, który stoi ponad podziałami, sporami ideowymi toczącymi się w stronnictwie. Potrafię połączyć te różne nurty i to jest główne zadanie, które sobie stawiam" - podkreślił.

Przyznał, że ludowcy starają się o utworzenie listy koalicyjnej w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Prowadzimy rozmowy z ugrupowaniami polskiej centroprawicy i jestem przekonany, że pójdziemy w szerszym froncie (...) Trudno powiedzieć, jaki będzie ich końcowy wynik, ale są to rozmowy konkretne i rzeczowe" - wyjaśnił.

dsdk1qt

"To musi być koalicja mocna, silnych ugrupowań. Moim zdaniem, gdyby do wyborów europejskich sformować koalicję PSL z Ligą Polskich Rodzin oraz Prawem i Sprawiedliwością, to byłaby dobra sytuacja" - ocenił wicemarszałek Sejmu.

Kalinowski zastrzegł z kolei, że nie chce rozstrzygać, do którego potencjalnego koalicjanta ludowcom jest najbliżej. "Nie chcę tego wartościować w sposób jednoznaczny, ale biorąc pod uwagę choćby kwestie europejskie, to nasze pragmatyczne podejście do nich było zbliżone do tego, co prezentował PiS" - uznał.

Prezes PSL powiedział, że ostatnio z propozycją rozmów o zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego zgłosiło się do PSL Stowarzyszenie Ordynacka. "Nie ma jeszcze terminu, ale trzeba się spotkać" - zaznaczył.

Wybory na szefa pomorskiego PSL wygrał dotychczasowy lider Sławomir Szatkowski. Głosowało na niego 83 delegatów. Jego kontrkandydaci, pomorski poseł PSL Stanisław Kalinowski i wiceprezes zarządu miejskiego PSL w Gdańsku Aldona Łoś, otrzymali 40 i 31 głosów.

dsdk1qt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsdk1qt
Więcej tematów