Wielki Mur trafi do sieci

Rząd chiński zamierza stworzyć w internecie trójwymiarowy model Wielkiego Muru na podstawie zachowanych fragmentów tej budowli - poinformowało Państwowe Biuro Badań i Kartografii Chin.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Biuro podało, że do stworzenia modelu Muru, który jest wpisany na listę światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO, posłużą dane fotograficzne przedstawiające istniejące fragmenty w 9 prowincjach.

Wielki Mur liczył około 6400 km i budowano go w różnych okresach, począwszy od V w. p.n.e., chociaż naukowcy chińscy najchętniej przypisują jego początki cesarzowi Qinowi Shihuangowi (259-210 p.n.e.) uważanemu za "zjednoczyciela" Chin, twórcy armii terakotowej z Xian.

Najpopularniejsze odcinki Muru, m.in. te położone najbliżej Pekinu, powstały jednak dopiero około 600 lat temu, za czasów dynastii Ming.

Biuro poinformowało też, że już wkrótce będzie mogło podać dokładną długość zachowanych fragmentów, gdyż obecne dane są niedokładne, a w wielu miejscach budowla po prostu się rozpadła.

Mur biegnie przez 9 prowincji - z Shanghaiguan na wschodzie do pustyni Lop Nur w prowincji Gansu na zachodzie. Miał chronić Chiny przed najeźdźcami z północy.

Polub WP Wiadomości