Trwa ładowanie...

Płot wokół Narodowego sprzedajmy Chińczykom

Ta akcja ma wielu zwolenników! Finał już 9 września!

Płot wokół Narodowego sprzedajmy Chińczykom
d43qogp
d43qogp

"Ma około 2 km długości, jest wysoki na 2,5 m, otacza Stadion Narodowy - PŁOT. Początkowo miał być tymczasowy, ale teraz już wiemy, że jednak zostanie. Jest symbolem – grodzenia przestrzeni publicznej, braku zaufania i bezpieczeństwa, oraz idącej na przekór historii tendencji, zgodnie z którą współczesne miasta stają się coraz mniej otwarte. Dawniej budowano mury miejskie, które miały chronić mieszkańców przed zewnętrznym zagrożeniem. Teraz ogrodzenia – dodatkowo nadzorowane przez prywatną ochronę i setki kamer – są wznoszone wewnątrz miast, grodząc i niszcząc ich społeczną tkankę. Są odpowiedzią na strach, brak zaufania do sąsiadów i najbliższego otoczenia i niewiarę w to, że bezpieczeństwo może jeszcze zapewnić państwo. Paradoksalnie łatwiej powierzamy to zadanie kamerze czy nieznanemu ochroniarzowi."

Na przekór tej tendencji Fundacja Panoptykon rozpoczyna akcję Płot Narodowy. Chcą, abyśmy spróbowali wyobrazić sobie, że ogrodzenie wokół Stadionu Narodowego zostaje rozebrane. Co można z nim zrobić? Kładki dla pieszych nad Wisłą, wieszaki, półki na książki, place zabaw, stojaki na rowery… a może lepiej sprzedać Chinom i zwiększyć polski PKB? Organizatorzy zachęcają do włączenia się do akcji. Chcą ją potraktować jak improwizowane konsultacje społeczne, których wyniki przekazane zostaną władzom Warszawy. Może jednak uda się przekonać decydentów, że płot wokół Stadionu Narodowego warto rozebrać? Dla dobra społecznego. Jak przekanują pomysłodawcy, już sama dyskusja o tym, jak powinno wyglądać i działać dzisiejsze miasto, ma wielką wartość. Porozmawiajmy o jego otwartości, kształcie przestrzeni publicznej i bezpieczeństwie, które można zapewnić w sposób nie grodzący wspólnej przestrzeni!

Jak możecie się włączyć?
-Odwiedźcie stronę: plotnarodowy.blogspot.com albo panoptykon.org
-Przesyłajcie swoje pomysły (zdjęcia, rysunki, teksty) na to co można zrobić z płotem na adres: plotnarodowy@panoptykon.org
-Polubcie stronę na Facebooku: http://www.facebook.com/Panoptykon

9 września, w ramach polskich obchodów Freedom not Fear Day, zorganizowany zostanie happening przy płocie wokół Stadionu. Jeśli macie własne pomysły na działania happeningowe tego dnia i w tym miejscu, jest na to bardzo dużo przestrzeni. Zachęcamy do działania!

d43qogp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43qogp
Więcej tematów