Trwa ładowanie...

W Czechach mniejsze poparcie dla UE

• Czesi popierają członkostwo swego państwa w Unii Europejskiej mniej niż Słowacy i Węgrzy • Natomiast poparcie dla NATO jest wśród trzech wymienionych państw najniższe na Słowacji - poinformowała w środę słowacka organizacja pozarządowa Globsec Policy Institute
Share
W Czechach mniejsze poparcie dla UE
Źródło: PAP/EPA, Fot: Jens Kalaene
d3ksf1l

Powołała się ona na wyniki przeprowadzonego na jej zlecenie sondażu, według którego także w Czechach w porównaniu ze Słowacją i Węgrami tradycyjnym mediom ufa najmniej obywateli.

Za rzecz dobrą członkostwo w UE uznało 32 proc. respondentów, podczas gdy w obu pozostałych badanych państwach była to ponad połowa. Negatywne nastawienie do UE przejawia 24 proc. Czechów, 14 proc. Słowaków i tylko 8 proc. Węgrów.

Poparcie dla NATO jest najniższe na Słowacji, wynosząc 30 proc., podczas gdy w Czechach 44 proc., a na Węgrzech 47 proc. - Republika Czeska jest najbardziej eurosceptycznym spośród zbadanych państw. Jednak Czesi popierają przy tym prozachodnią orientację swego państwa i widzą członkostwo w NATO pozytywnie - zaznaczyli zleceniodawcy sondażu.

d3ksf1l

Ankieta ujawniła, że większość Czechów i Słowaków oraz 39 proc. Węgrów negatywnie ocenia rolę USA w Europie.

Większość mieszkańców trzech badanych państw ufa tradycyjnym mediom, ale w Czechach jest najwięcej - wśród respondentów konkretnie 24 proc. - zwolenników mediów alternatywnych, które są według Globsec Policy Institute narzędziem szerzenia dezinformacji.

Zobacz także: Mateo Renzi, Francois Hollande i Angela Merkel rozmawiają o przyszłości UE

d3ksf1l

Podziel się opinią

Share
d3ksf1l
d3ksf1l
Więcej tematów