Trwa ładowanie...

Ukraińcy chcą pracować w Polsce

Padł rekord popularności Polski wśród przybyszów z Ukrainy - informuje "Rzeczpospolita". Powodem jest wojna i kryzys za Bugiem.

Share
Ukraińcy chcą pracować w Polsce
Źródło: PAP/EPA, Fot: Alexander Ermochenko
d3akkyy

Od stycznia do listopada ubiegłego roku o pracę w naszym kraju oficjalnie ubiegało się aż 359 tys. osób. To o ponad 134 tys. więcej niż w całym 2013 r.

To korzystne zjawisko, bo przyjeżdża do nas armia pracowników o niskich wymaganiach płacowych - czytamy w gazecie.

d3akkyy

178 osób polskiego pochodzenia przyleciało dwa tygodnie temu do Polski z Donbasu. Wszyscy zostali ulokowani w dwóch ośrodkach w woj. warmińsko-mazurskim - w Rybakach i Łańsku. Wśród ewakuowanych jest 49 dzieci, w tym ośmioro w wieku przedszkolnym, 21 dzieci, które mogą pójść do podstawówki, pozostali to młodzież gimnazjalna.

Osoby, które przyjechały z Donbasu, będą mogły legalnie mieszkać i pracować w Polsce, a także korzystać np. z pomocy społecznej. Ewakuowani z Ukrainy po zalegalizowaniu ich pobytu w Polsce będą mogli także swobodnie podróżować po Unii Europejskiej. Niektórzy z nich skrycie przyznawali z rozmowach z mediami, że "być może będą próbować na Zachodzie".

Powodem ewakuacji osób polskiego pochodzenia z wschodu Ukrainy jest trwający tam konflikt z prorosyjskimi separatystami.

Zobacz również wideo: Polacy z Donbasu już w kraju

d3akkyy

Podziel się opinią

Share
d3akkyy
d3akkyy
Więcej tematów