Trwa ładowanie...
d25sc77
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Ukraina wprowadzi sankcje wobec Rosji

Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy opowiedziała się za wprowadzeniem przez Kijów sankcji wobec Rosji oraz za nasileniem międzynarodowych nacisków na to państwo.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Demonstracja w Kijowie po ostrzale Mariupola
Demonstracja w Kijowie po ostrzale Mariupola (PAP/EPA, Fot: Sergey Dolzhenko)
d25sc77

RBNiO zebrała się po sobotnim ataku separatystów prorosyjskich na Mariupol na południowym wschodzie Ukrainy, gdzie zginęło co najmniej 30 osób, a blisko 100 zostało rannych. Według OBWE ostrzału dokonano z obszarów kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów.

"W celu nasilenia nacisków na Rosję RBNiO podjęła decyzję o konieczności zastosowania na terytorium Ukrainy sankcji, wprowadzonych przez państwa UE, Szwajcarię i USA oraz przez kraje G7 wobec Federacji Rosyjskiej" - głosi komunikat Rady.

Prezydent Petro Poroszenko, który przewodniczył obradom oświadczył, że Kijów jest poważnie zaniepokojony deklaracją separatystów o odejściu od mińskich porozumień pokojowych.

d25sc77

- Niepokoi nas oświadczenie o jednostronnym odejściu terrorystów od mińskich ustaleń, które zostały uznane przez cały świat: od realizacji planu pokojowego i deeskalacji konfliktu, zamknięcia granic z Rosją, uwolnienia jeńców, wycofania ciężkiej artylerii i wstrzymania ognia - powiedział.

RBNiO poinformowała po naradzie, że podjęła szereg decyzji, które mają wzmocnić obronność Ukrainy. Podała m.in., że nasili działania antyterrorystyczne oraz utworzy "wojskowo-obywatelskie administracje" w strefie operacji antyterrorystycznej na wschodzie kraju.

Mariupol to strategiczny port przy granicy z Rosją, położony przy jedynej drodze lądowej między Rosją a okupowanym przez nią Krymem. Ukraińcy obawiają się, że jeśli Rosja otwarcie zaatakuje ich kraj, to główną ofensywę przypuści właśnie w tym regionie.

d25sc77

Podziel się opinią

Share

d25sc77

d25sc77
Więcej tematów