Trwa ładowanie...
25-01-2015 17:40

Ukraina wprowadzi sankcje wobec Rosji

Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy opowiedziała się za wprowadzeniem przez Kijów sankcji wobec Rosji oraz za nasileniem międzynarodowych nacisków na to państwo.

Ukraina wprowadzi sankcje wobec RosjiŹródło: PAP/EPA, fot: Sergey Dolzhenko
d2xu9r2
d2xu9r2

RBNiO zebrała się po sobotnim ataku separatystów prorosyjskich na Mariupol na południowym wschodzie Ukrainy, gdzie zginęło co najmniej 30 osób, a blisko 100 zostało rannych. Według OBWE ostrzału dokonano z obszarów kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów.

"W celu nasilenia nacisków na Rosję RBNiO podjęła decyzję o konieczności zastosowania na terytorium Ukrainy sankcji, wprowadzonych przez państwa UE, Szwajcarię i USA oraz przez kraje G7 wobec Federacji Rosyjskiej" - głosi komunikat Rady.

Prezydent Petro Poroszenko, który przewodniczył obradom oświadczył, że Kijów jest poważnie zaniepokojony deklaracją separatystów o odejściu od mińskich porozumień pokojowych.

- Niepokoi nas oświadczenie o jednostronnym odejściu terrorystów od mińskich ustaleń, które zostały uznane przez cały świat: od realizacji planu pokojowego i deeskalacji konfliktu, zamknięcia granic z Rosją, uwolnienia jeńców, wycofania ciężkiej artylerii i wstrzymania ognia - powiedział.

d2xu9r2

RBNiO poinformowała po naradzie, że podjęła szereg decyzji, które mają wzmocnić obronność Ukrainy. Podała m.in., że nasili działania antyterrorystyczne oraz utworzy "wojskowo-obywatelskie administracje" w strefie operacji antyterrorystycznej na wschodzie kraju.

Mariupol to strategiczny port przy granicy z Rosją, położony przy jedynej drodze lądowej między Rosją a okupowanym przez nią Krymem. Ukraińcy obawiają się, że jeśli Rosja otwarcie zaatakuje ich kraj, to główną ofensywę przypuści właśnie w tym regionie.

d2xu9r2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xu9r2
Więcej tematów