Trwa ładowanie...
d1nyg7d

Ukraina: uhonorowano SS Galizien

Miejskie władze Iwano-Frankowska, dawnego Stanisławowa na zachodniej Ukrainie, przyznały prawa kombatanckie byłym żołnierzom dywizji SS Galizien. Przeciwko takiej decyzji zaprotestowała rosyjska społeczność miasta.

d1nyg7d
d1nyg7d

Dywizja utworzona w 1943 roku z ukraińskich ochotników została rozbita pod Brodami w lipcu 1944 roku w czasie ofensywy wojsk sowieckich.

Weteranów dywizji uznano obecnie za uczestników walk o wolność i niepodległość Ukrainy. Ponad dwudziestu mieszkającym w obwodzie iwano-frankowskim byłym żołnierzom SS Galizien, którzy po wojnie byli więzieni w sowieckich gułagach, przyznano zniżki na leczenie i opłaty czynszowe oraz dodatki do emerytury.

Przeciwko nadaniu im kombatanckich ulg wystąpili miejscowi Rosjanie. W apelu do prezydenta Kuczmy rosyjska społeczność utrzymuje, że dywizja SS Galizien nie mogła bronić niepodległości Ukrainy, ponieważ - jak napisano - w 1944 roku dywizja walczyła z armią radziecką pod Brodami. Rosjanie żądają odwołania decyzji władz miejskich.

Na Ukrainie od lat trwają spory o ocenę działalności dywizji SS Galizien oraz Ukraińskiej Powstańczej Armii. Większość mieszkańców zachodniej części kraju domaga się ich rehabilitacji oraz nadania praw kombatanckich byłym żołnierzom walczącym w szeregach SS Galizien i UPA. (mp)

d1nyg7d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1nyg7d
Więcej tematów