Trwa ładowanie...
film

Tadeusz Chmielewski nie żyje

• Zmarł reżyser Tadeusz Chmielewski, twórca wielu kultowych polskich filmów • O śmierci artysty poinformowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Chmielewski miał 89 lat
Share
Tadeusz Chmielewski nie żyje
Źródło: (AKPA)
d3mrts3

Był reżyserem, scenarzystą i producentem filmowym - twórcą popularnych polskich komedii. Przez kilkadziesiąt lat Tadeusz Chmielewski reżyserował filmy, które z założenia trafiać miały do szerokiej publiczności i które przede wszystkim miały widza bawić i wciągać.

Jego wybór artystyczny- kino gatunkowe, komedia, w latach 50., 60. i 70. był w polskiej kinematografii czymś niezwykłym. Wyreżyserował m.in. „Jak rozpętałem II wojnę światową".

Tadeusz Chmielewski kilka swoich filmów zrealizował wespół z żoną Haliną Chmielewską, też reżyserem i scenarzystką filmową. Jego ojciec był policjantem w Tomaszowie Mazowieckim i znanym skoczkiem wzwyż.

Ojciec Tadeusza Chmielewskiego w czasie wojny dowodził oddziałem partyzanckim. Po wojnie został pojmany przez komunistyczne władze Polski i zamordowany. Córka – Agata Chmielewska, jest grafikiem i malarką.

oprac. Patryk Skrzat

d3mrts3

Podziel się opinią

Share
d3mrts3
d3mrts3
Więcej tematów