Trwa ładowanie...
deq30oa

Szwecja: zmarła Astrid Lindgren

Astrid Lindgren (PAP/EPA TOBIAS ROSTLUND)
Szwedzka pisarka Astrid Lindgren, autorka popularnych książek dla dzieci i młodzieży, zmarła w wieku lat 94 - podała w poniedziałek rodzina pisarki.

deq30oa
deq30oa

W swoich książkach moralizatorstwo zastąpiła humorem, fantazją i celną obserwacją psychologiczno-obyczajową. Do najbardziej znanych utworów należą "Dzieci z Bullerbyn" i "Pippi Pończoszanka" ("Pippi Laangstrump").

Astrid Lindgren weszła do grona klasyków literatury dla dzieci. Była autorką ponad 50 książek dla dzieci i młodzieży oraz wielu słuchowisk radiowych i sztuk teatralnych. Kilkanaście książek zostało sfilmowanych według scenariusza przygotowanego przez autorkę.

Urodziła się 14 lutego 1907 roku w miejscowości Vimmerby na południu Szwecji. Zadebiutowała w wieku 37 lat, zdobywając drugą nagrodę w konkursie na powieść dla dziewcząt.

W 1945 roku ukazała się najbardziej znana z jej książek o przygodach Pippi Langstrumpf. Książka ta została przetłumaczona na 76 języków i sprzedana w ponad 40 milionach egzemplarzy. Potem były następne, między innymi "Dzieci z Bullerbyn", "Karlsson z dachu" czy "Rasmus, Pontus i pies Toker".

deq30oa

Astrid Lindgren została wyróżniona Medalem Hansa Christiana Andersena, nazywanym "małym Noblem". Była doktorem honoris causa kilku uczelni, w tym Uniwersytetu Warszawskiego. W 1978 roku pisarka otrzymała Order Uśmiechu, jedyne w świecie odznaczenie nadawane przez dzieci.

Od kilku lat Astrid Lindgrem nie pisała już książek. Mieszkała w Sztokholmie i - choć miała osłabiony wzrok i słuch - starała się odpowiadać na wszystkie listy od swoich czytelników. Codziennie otrzymywała ich kilkadziesiąt. (aka)

Zobacz także:
w WP-Książki - Pippi Pończoszanka
Dzieci z Bullerbyn
strona Pippi Laangstrump

deq30oa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
deq30oa
Więcej tematów