Trwa ładowanie...
d4it9yd

Szczecin ma nowy most

Nowa przeprawa mostowa w Szczecinie przez
Regalicę, odnogę Odry, została w sobotę uroczyście oddana do
użytku. Most usprawni komunikację między lewo - a prawobrzeżną
częścią miasta i wyjazd ze Szczecina.

d4it9yd
d4it9yd

Wstęgę na nowym moście przeciął premier Leszek Miller. W otwarciu przeprawy wzięli udział m.in. minister gospodarki Jacek Piechota, władze miasta i regionu, parlamentarzyści oraz mieszkańcy.

Na miejsce uroczystości specjalnymi autokarami dowożono mieszkańców. Jednak szczecinianie nie przybyli zbyt licznie.

Nowa przeprawa jest częścią największej inwestycji drogowej w powojennej historii miasta. W sobotę do użytku oddano jedną trzecią całego przedsięwzięcia - wiadukt, estakadę, most i dojazd do nich. Łącznie to prawie trzy kilometry trasy. Reszta, czyli wjazd do miasta ma powstać w ciągu roku.

Inwestycja, której koszt ma wynieść blisko 460 mln zł finansowana jest z budżetu państwa, miasta, funduszy unijnych i pożyczek Banku Światowego. Do tej pory z tej kwoty wydano ponad 320 mln zł.

d4it9yd

Do soboty ze Szczecina można było wydostać się jedynie dwiema przeprawami - Mostem Cłowym oraz drogą o nazwie "Autostrada poznańska". Przeprawy nie zapewniały płynności ruchu. Na początku lat 90. stwierdzono, że Most Cłowy ma "ponadnormatywne zużycie elementów konstrukcyjnych". Podjęto wówczas decyzję o zmniejszeniu jego dopuszczalnego obciążenia. Przy wyjeździe z miasta często tworzyły się kilometrowe korki.

Budowa nowej przeprawy trwała od 1988 roku.(iza)

d4it9yd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4it9yd
Więcej tematów