Trwa ładowanie...
d2f8dc2
IAR

Sukces rosyjskiej misji - Progress dotarł do celu

Bezzałogowy rosyjski statek kosmiczny Progress dotarł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Sukces rosyjskiej misji zbiega się z porażką bliźniaczej misji ekspertów z USA.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Start rakiety ze statkiem Progress
Start rakiety ze statkiem Progress (PAP/EPA, Fot: ROSCOSMOS)
d2f8dc2

Progress został wystrzelony z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Do Stacji przycumował sześć godzin później. Przywiózł między innymi paliwo, powietrze, tlen i jedzenie dla sześcioosobowej załogi.

Wcześniej katastrofą zakończyła się próba wystrzelenia amerykańskiej rakiety Antares z bezzałogowym statkiem Cygnus, który też miał lecieć na stację.

Za misję odpowiada firma Orbital Sciences, która ma podpisany specjalny kontrakt z NASA. Ekspert NASA Bill Wrobel sugerował podczas konferencji prasowej, że szczątki rakiety mogą być niebezpieczne. - Dlatego prosimy, by ktoś, kto natknie się na takie podejrzane szczątki, trzymał się od nich z daleka - powiedział.

d2f8dc2

Na razie nie jest jasne, co było przyczyną eksplozji. Według niektórych ekspertów, teoretycznie mogła ona mieć związek z silnikami AJ-26, stosowanymi w rakietach Antares. Te zbudowane w Rosji silniki zostały przetestowane, ale w maju jeden z nich zepsuł się podczas naziemnej próby w USA.

Zobacz również film: eksplozja rakiety NASA

d2f8dc2

Podziel się opinią

Share

d2f8dc2

d2f8dc2
Więcej tematów