Trwa ładowanie...
d4irv2j
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Stargard Szczeciński będzie Stargardem

Stargard Szczeciński od początku przyszłego roku będzie nazywał się Stargardem, również gmina o statusie miasta Stargard Szczeciński zmieni swoją nazwę i będzie gminą Stargard - Rada Ministrów wydała odpowiednie rozporządzenia w tej sprawie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Widok na Stare Miasto
Widok na Stare Miasto (Wikimedia Commons, Fot: Maciej Godniak)
d4irv2j

Z początkiem przyszłego roku zmienią się siedziby dwóch gmin w województwie zachodniopomorskim w powiecie stargardzkim - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Rząd zdecydował podczas wyjazdowego posiedzenia we Wrocławiu, że gmina o statusie miasta Stargard Szczeciński zmieni się na gminę o statusie miasta Stargard, a gmina Stargard Szczeciński na gminę Stargard.

"Zmiana siedziby władz powiatu stargardzkiego jest konsekwencją zmiany nazwy miasta Stargard Szczeciński na Stargard. Zmiany zostały pozytywnie zaopiniowane przez wojewodę zachodniopomorskiego oraz rady gmin: Stargard Szczeciński, Kobylanka, Marianowo i radę miejską w Stargardzie Szczecińskim" - napisano w komunikacie CIR.

Starania miasta o zmianę nazwy trwały kilka lat. Samorząd przekonywał już wcześniej, że obecna nazwa budząca skojarzenia ze stolicą Pomorza Zachodniego ogranicza miasto.

d4irv2j

Przeszkodą we wcześniejszej zmianie nazwy były obawy o koszty z tym związane. Zwolennikom krótszej nazwy Stargard z pomocą przyszła znowelizowana 25 czerwca ustawa o samorządzie gminnym. Jej zapisy zwalniają mieszkańców z konieczności wymiany praw jazdy i dowodów rejestracyjnych, które nie tracą ważności po zmianie.

Jak przekonywały wcześniej władze miasta, mieszkańcy nie poniosą w związku ze zmianą żadnych kosztów, ponieważ wiązały się one wcześniej jedynie z wymianą dokumentów, a tej nie będzie trzeba przeprowadzać.

Władze oszacowały już wcześniej, że dla wszystkich jednostek samorządowych koszt zmiany nazwy to ok. 50 tys. zł. Ta kwota zakłada jednoczesną zmianę wszystkich szyldów, pieczątek i druków urzędowych. Według władz nową nazwę będzie można wprowadzać w ciągu kilku lat, co pozwoli rozłożyć w czasie koszty z tym związane.

Stargard Szczeciński w swojej niemal 900-letniej historii zmieniał nazwę wiele razy. Już wcześniej funkcjonował jako Stargard, ale także: Stergard, Starogard, Starigart, Stargardia, czy Starigrodum.

d4irv2j

Podziel się opinią

Share

d4irv2j

d4irv2j
Więcej tematów