Trwa ładowanie...
d2q5vdl

Staniszkis: widząc go, aż się gotuję

Kiedy dziś widzę Boniego - który nic nie zrobił w sprawie ACTA, gdy był na to czas - deklarującego o wolności, aż się gotuję - pisze prof. Jadwiga Staniszkis w felietonie dla Wirtualnej Polski. Profesor zaznacza, że szanuje własność intelektualną, ale cieszy się, że kilka jej książek jest dostępnych free w internecie.
Share
Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni
Minister administracji i cyfryzacji Michał BoniŹródło: PAP, Fot: Adam Warżawa
d2q5vdl

Jest w tym coś szczególnie cynicznego: konferencja (konsultacja?!!) w sprawie ACTA w Stoczni Gdańskiej. W sali, gdzie podpisywano w 1980 roku Porozumienia Sierpniowe. Byłam tam wtedy, widziałam, jak ludzie płakali ze złości, bo wmanipulowano do tekstu uznanie "kierowniczej roli partii".

Więc kiedy dziś widzę Boniego - który nic nie zrobił w sprawie ACTA, gdy był na to czas - deklarującego o wolności, aż się gotuję. Doskonale przecież wiadomo, że kuriozalna formuła "opóźniania ratyfikacji" nic nie zmieni, bo i tak po decyzji Parlamentu Europejskiego, to prawo wchodzi u nas w życie.

d2q5vdl

Jest to tym bardziej oburzające, bo, podobno, służby używały w Polsce (nieformalnie) hakerskich metod blokowania stron i linków. Blokowanie telefonów i podsłuchy bez nakazu to już u nas normalne.

Tak to jest: służby, które tuszują łamanie prawa przez polityków (patrz - choćby, już zapomniana, domniemana afera przecieków w aferze hazardowej), same, bez oporu, łamią później prawo.

Politycy - zapewne różnych opcji, ale rządziło wtedy SLD - którzy wiedzieli o torturowaniu na terenie Polski więźniów podejrzanych o terroryzm też, bez oporu, deklamują dziś o wolności. Nagminne, bezkarne łamanie procedur, a często i prawa, jest jedną z przyczyn słabości państwa. Kiedy słyszę monolog min. Mleczki (z zawodu podobno kapelmistrza) o znaczeniu dialogu społecznego - choć Komisja Trójstronna za którą odpowiada nie zbierała się od miesięcy - to nie mogę się znów nadziwić: bezkarności i cynizmowi.

Premier Tusk wprowadził i utrwalił w Polsce manierę obietnic bez pokrycia, utrzymywania pozorów przy pomocy czczej gadaniny i, przede wszystkim, porażającej kombinacji braku kompetencji i – uciekaniem od odpowiedzialności. Wciąż nie widać strategii rozwoju. Ani, najważniejszego: tworzenia miejsc pracy. Poza administracją, bo tą rząd rozbudowuje w sposób absurdalny.

d2q5vdl

Jedyne pomysły rządu to dalsze obniżanie standardów we wszystkich dziedzinach i przerzucanie kosztów na społeczeństwo. I łatanie dziur przez dalszą destrukcję OFE. Bez myślenia, że oznacza to branie przez państwo odpowiedzialności za przyszłe emerytury której, zapewne, nie będzie w stanie udźwignąć!

Wracając do ACTA. Szanuję własność intelektualną, ale cieszę się, że kilka moich książek jest dostępnych free w internecie. Bo krążenie pomysłów jest ważniejsze. W nauce prawa autorskie, oprócz patentów, powinny wygasać po trzech latach. A w krajach na dorobku, jak Polska, to rząd powinien płacić (ryczałt) fachowym pismom zagranicznym za prawo wolnego korzystania z nich przez naszych internautów. Bez tego nigdy nie nadrobimy dystansu!

Prof. Jadwiga Staniszkis specjalnie dla Wirtualnej Polski

d2q5vdl

Podziel się opinią

Share
d2q5vdl
d2q5vdl
Więcej tematów