Trwa ładowanie...

Katowice. Powstańczy znaczek IPN

Inspirowany oznakowaniem powstańczym z pierwszego okresu walk, honoruje wszystkich powstańców walczących w trzech śląskich powstaniach. Jest także symbolem sukcesu przyłączenia Górnego Śląska do Rzeczypospolitej.

Share
Katowice. IPN wydał specjalny znaczek z okazji setnej rocznicy wybuchu III powstania śląskiego.
Katowice. IPN wydał specjalny znaczek z okazji setnej rocznicy wybuchu III powstania śląskiego.Źródło: Pixabay
d3exbhf

Każdy z filatelistów zatem powinien go mieć, bo przecież jest niesamowitą pamiątką znaczącego tak dla Ślązaków wydarzenia. Wydarzenia, które zmieniło losy tysięcy osób. Osób, które z pokolenia na pokolenie kultywują pamięć o bohaterach.  

Od kilku dni, znaczek wydany dla upamiętnienia setnej rocznicy wybuchu III powstania śląskiego, dostępny jest w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika.   

d3exbhf

Katowice. Pamiątkowy znaczek IPN

Pierwotnie akcja miała rozpocząć się w połowie kwietnia, jednak ze względu na sytuację epidemiologiczną i panujące obostrzenia została przełożona w czasie. Nie zmieniło to jednak faktu, że znaczek może odebrać każdy chętny.  

Do każdego, z 2 tys. wydrukowanych egzemplarzy, dołączony jest kartonik z historycznym komentarzem. To druga tego typu akcja przeprowadzona w ostatnich miesiącach. Katowicki IPN w marcu rozpoczął dystrybucję repliki znaczka plebiscytowego, upamiętniającego wydarzenia sprzed stu lat.  

Ten, dostępny od teraz, na biało-niebieskiej wstążce ma umieszczony wizerunek złotego orła górnośląskiego, wywodzącego się z herbu książąt opolskich. Znalazł się on potem w herbie województwa śląskiego, utworzonego po podziale Górnego Śląska w 1922 r.

Atak nożownika i strzały na Gocławiu. "Napastnik miał krew na rękach aż po łokcie"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3exbhf

Podziel się opinią

Share
d3exbhf
d3exbhf
Więcej tematów