Trwa ładowanie...
dg0thyd

Senackie poprawki do ustawy o PIT

20-procentowy podatek obejmie zyski z lokat bankowych, papierów wartościowych i udziału w funduszach kapitałowych założonych po 1 grudnia 2001 - zakłada poprawka do nowelizacji ustawy o PIT, przyjęta w piątek przez Senat.

Share
dg0thyd

Wersja sejmowa zakładała opodatkowanie zysków z lokat, obligacji i funduszy kapitałowych założonych od dnia opublikowania ustawy w "Dzienniku Ustaw". Jeżeli nowe przepisy podatkowe mają wejść w życie w przyszłym roku, muszą zostać ogłoszone do 30 listopada.

Ponadto - w myśl przyjętej przez Senat poprawki - zwolnienie od podatku nie będzie obejmowało dochodów z lokat bankowych założonych przed 1 grudnia 2001 r., ale zmienionych, przedłużonych lub odnowionych.

Zwolnienie z podatku od dochodów kapitałowych nie obejmie również umów zawartych przed 1 grudnia 2001 r., ale rozwiązanych przed upływem czasu oraz w sytuacjach, gdy podatnik w trakcie trwania umowy wypłacił całość lub część zkapitalizowanych odsetek.

dg0thyd

Senat zdecydował także w piątek o utrzymaniu na dotychczasowym poziomie wysokości odpisu od podatku z tytułu darowizn dla instytucji pozarządowych.

Przyjęta przez Senat poprawka zakłada utrzymanie na dotychczasowym poziomie czyli 15 lub 10% - w zależności od celu - wysokości odpisu od podatku darowizn dla organizacji pozarządowych.

Sejm nowelizując ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych, zmniejszył do 10 z obecnych 15% wartość darowizny, jaką podatnik może odpisać od dochodu, jeżeli była to darowizna na cele naukowe, oświatowe, kulturalne lub związane z ochroną zdrowia.

Posłowie zmniejszyli również, do 5% z obecnych 10%, możliwość odpisania od dochodu darowizny na cele kultu religijnego i na działalność charytatywno-opiekuńczą. (and, miz)

dg0thyd

Podziel się opinią

Share
dg0thyd
dg0thyd
Więcej tematów