Trwa ładowanie...
d3zyq3e
d3zyq3e

Sejm wznowił obrady

Sejm, który w czwartek po godz. 9 wznowił obrady, rozpatrzy m.in. wniosek PiS w sprawie wotum nieufności dla ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. W porządku obrad są ponadto senackie poprawki do tegorocznej ustawy budżetowej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3zyq3e

PiS zarzuca ministrowi zdrowia doprowadzenie do "pogorszenia bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków". Kolejki do specjalistów, kontynuacja polityki komercjalizacji szpitali publicznych, "błędny" podział środków na ochronę zdrowia - to niektóre argumenty PiS przeciwko Arłukowiczowi.

Ministra będzie bronić koalicja PO-PSL, za odwołaniem są wszystkie kluby opozycyjne. To jednak zbyt mało, aby stracił stanowisko.

W porządku obrad jest też projekt PSL wydłużający do 7 dni przed wyborami okres, w którym obowiązywałby zakaz publikowania sondaży wyborczych. Za złamanie tego zakazu groziłaby grzywna od 10 tysięcy do miliona złotych.

d3zyq3e

Posłowie rozpatrzą ponadto 13 poprawek, które do tegorocznej ustawy budżetowej zaproponował Senat. Izba chce m.in., by Lasy Państwowe wsparły kasę państwa kwotą 800 mln zł.

Inna z poprawek zakłada wsparcie Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego "Guido" kwotą 3 mln zł, Kopalni Soli "Wieliczka" - 10 mln zł oraz Kopalni Soli "Bochnia" - 7 mln zł. Środki na ten cel miałyby pochodzić m.in. z wydatków na Naczelny Sąd Administracyjny, Krajowe Biuro Wyborcze, sądy apelacyjne, czy z funduszu wsparcia finansowania inwestycji.

Senat zaproponował też by 649 tys. zł przeznaczyć na wydatki Rzecznika Praw Obywatelskich. Pieniądze te miałyby pochodzić ze zmniejszenia wydatków sądów apelacyjnych w całej Polsce. Jest również poprawka, która zmniejsza o 570 tys. zł kwotę dotacji i subwencji na centra kultury i sztuki. Pieniądze te miałyby zostać przeznaczone na rezerwę związaną z dofinansowaniem budowy pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

Sejm - na wniosek klubu PO - wysłucha również informacji ministra edukacji narodowej w sprawie problemu zwolnień lekarskich z lekcji wychowania fizycznego.

d3zyq3e

Podziel się opinią

Share
d3zyq3e
d3zyq3e
Więcej tematów