Trwa ładowanie...
zabytki

Sandomierz zagrożony

Inżynierowie górnicy i konserwatorzy zabytków ocenią stan zagrożenia sandomierskiej Starówki. Doszło do kolejnej awarii sieci wodociągowej na Starym Mieście. Istnieje niebezpieczeństwo, że woda, która przedostała się do gruntu wydrążyła korytarze, co może wpłynąć na zachwianie stabilności całego wzgórza Staromiejskiego.

Share
Sandomierz zagrożonyŹródło: WP.PL, fot: K.Żelazowski
dyq8kki

W wyniku podobnej awarii doszło do zalania jednego z pomieszczeń podziemnej trasy turystycznej, a w kilku piwnicach pod kamienicami w Rynku pojawiła się woda. Mogły zostać podmyte także fundamenty kamienic.

Zostanie wykonanych kilka odwiertów w celu dokładnego zbadania stabilności gruntu i działania wilgoci w lessowym podłożu sandomierskiej skarpy.

Władze miasta przygotowują pełną dokumentację zdarzeń. Na początku stycznia chcą ją przedstawić ministrowi kultury Bogdanowi Zdrojewskiemu, by przekonać go do potrzeby realizacji programu rewitalizacji Starego Miasta. Burmistrz Sandomierza Jerzy Borowski uważa, że jeżeli nie dojdzie do realizacji planów, to skarpa, na której jest położona najstarsza część miasta, osunie się.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
dyq8kki

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dyq8kki
dyq8kki
Więcej tematów