Trwa ładowanie...

Samuel Willenberg nie żyje

• Samuel Willenberg zmarł w piątek
• Willenberg uczestniczył w buncie w Treblince w 1943 roku
• Brał udział w powstaniu warszawskim
• Zmarły zostanie pochowany w poniedziałek

Share
Samuel Willenberg nie żyje
Źródło: AFP, Fot: Janek Skarzynski
d81kfle

W piątek zmarł Samuel Willenberg, ochotnik 1939 roku, uczestnik buntu w Treblince w 1943 roku, powstaniec warszawski, rzeźbiarz.

Samuel Willenberg urodził się 16 lutego 1923 roku w Częstochowie, w rodzinie słynnego żydowskiego malarza.

d81kfle

Wybuch wojny zastał pod Warszawą. 6 września 1939 roku Willenberg wyruszył na wschód, w kierunku Lublina. W czasie marszu na ochotnika przyłączył się do wojska. Brał udział między innymi w potyczce z Armią Czerwoną w okolicach Chełma 25 września, w czasie której został ciężko ranny.

W 1942 roku, w transporcie liczącym 6,5 tysiąca osób, trafił do obozu koncentracyjnego w Treblince. Brał udział w buncie 2 sierpnia 1943 roku, po którym uciekł wraz z 200 więźniami. Dzięki pomocy Polaków dotarł do Warszawy i tam włączył się w działalność konspiracyjną. Wziął udział w powstaniu warszawskim w batalionie AK "Ruczaj", a następnie służył w Armii Ludowej.

W 1950 roku wraz z rodziną wyemigrował do Izraela, gdzie pracował jako geodeta w ministerstwie mieszkalnictwa. Wówczas napisał też wstrząsające wspomnienia z Treblinki - "Bunt w Treblince".

W Treblince, w lasach nad Bugiem, gdzie istniały dwa obozy: w latach 1941-1944 obóz pracy i 1942-1943 obóz zagłady, wymordowanych zostało blisko 900 tysięcy Żydów, w tym ponad ćwierć miliona mieszkańców warszawskiego getta. Był drugim po Auschwitz-Birkenau nazistowskim obozem zagłady funkcjonującym w okupowanej Europie w czasie II wojny światowej.

d81kfle

W 1994 roku Willenberg ponownie przyjął polskie obywatelstwo.

Po przejściu na emeryturę malował i rzeźbił. Jest autorem serii 15 rzeźb, przedstawiających ludzi i sceny z Treblinki, a także kilku map i rysunków obozu. Jedna z jego rzeźb znajduje się w siedzibie prezydenta Izraela w Jerozolimie - podaje agencja AFP. Na spotkaniach z młodzieżą wielokrotnie opowiadał o okropnościach okresu nazizmu - pisze agencja dpa.

Samuel Willenberg otrzymał wiele odznaczeń, między innymi: Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari, Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami, Krzyż Walecznych (dwukrotnie), Warszawski Krzyż Powstańczy oraz Złoty Medal Wojska Polskiego.

W 2008 roku za wybitne osiągnięcia w odkrywaniu, gromadzeniu i upowszechnianiu prawdy o Holokauście został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. W 2013 roku prezydent Bronisław Komorowski nadał mu Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

d81kfle

Podziel się opinią

Share
d81kfle
d81kfle
Więcej tematów