Trwa ładowanie...
d1src1b
rząd
10-02-2004 17:05

Rząd: do UE bez paszportów

Rząd przyjął projekt nowelizacji
ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Jego celem jest
umożliwienie Polakom swobodnego podróżowania i przekraczania
granic państw Unii Europejskiej na podstawie dowodu osobistego.

Share
d1src1b

Według komunikatu Centrum Informacyjnego Rządu, po znowelizowaniu ustawy Polacy będą mogli przekraczać granice UE na podstawie dowodu w postaci karty, jak i dowodów osobistych starego wzoru - książeczkowych, które zachowują ważność do końca 2007 r.

Nowych dowodów nie trzeba będzie zmieniać, kiedy Unia zrealizuje plany wprowadzenia w dokumentach tożsamości mikrochipów z zakodowanymi odciskami palców i wizerunkami twarzy, dającymi się odczytywać za pomocą komputerów straży granicznej czy policji.

Projekt nowelizacji wprowadza również inne rozwiązania dostosowujące prawo polskie do unijnego, w tym możliwość przyznawania obywatelom innych krajów unijnych numeru PESEL, czy ich czasowego zameldowania na terenie Polski. Wprowadzono również przepis, na podstawie którego obywatele polscy, zamieszkali za granicą, ubiegający się o wydanie paszportu, mogą mieć możliwość nadania numeru PESEL z urzędu.

"Projekt określa też przypadki, w których numer PESEL podlega zmianie, co wyeliminuje nieuzasadnione żądania zmian tych numerów" - czytamy w komunikacie CIR.

Dzięki nowelizacji pojawiłaby się także możliwość wydania, na wniosek rodziców lub opiekunów, dowodu osobistego osobie, która nie ukończyła 13 roku życia.

d1src1b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1src1b
d1src1b
Więcej tematów