Rozrywka nad autostradą A2 

Obiad w chmurach

1 z 8Tak się można "bawić" przy budowie autostrady - zdjęcia

Obraz
© PAP

Prace nad odcinkiem łączącym Nowy Tomyśl z niemiecką granicą toczą się pełną parą. Planowo już w tym roku kierowcy "osobówek" będą mogli wypróbować nową dwupasmową autostradę. Najważniejsza wiadomość dla kierowców to ta, że do maja 2012 roku za przejazd nie trzeba będzie płacić.

Budowniczowie autostrady A2 w ramach ,,Majówki w chmurach nad A2’’ postanowili się pochwalić szybkim tempem robót. Specjalna platforma z kuchnią i stołem dla gości zwiedzających budowę została podniesiona dźwigiem na wysokość ok. 35 metrów i tam podano obiad.

(ah)

2 z 8Majówka w chmurach nad A2

Obraz
© PAP

Majówka odbyła się niedaleko węzła Jordanowo, gdzie A2 spotka się z drogą ekspresową S3.

3 z 8Tak się można "bawić" na budowie autostrady

Obraz
© PAP

Docelowo planowane są węzły drogowe Świecko, Rzepin, Torzym, Jordanowo, Trzciel i już istniejący Nowy Tomyśl.

4 z 8Tak się można "bawić" na budowie autostrady

Obraz
© PAP

Budowa autostrady A2 na odcinku Świecko – Nowy Tomyśl ruszyła w lipcu 2009 roku. Tym samym rozpoczęła się budowa zachodniego odcinka A2, który jeszcze przed mistrzostwami EURO 2012 połączy polskie autostrady z siecią autostrad europejskich.

5 z 8Tak się można "bawić" na budowie autostrady

Obraz
© PAP

W sumie powstanie blisko 106 km trasy. Koszt budowy tego odcinka wyniesie wynosi 1 mld 298 mln euro, czyli 12,2 miliona euro za jeden kilometr w pełni wyposażonej autostrady.

6 z 8Tak się można "bawić" na budowie autostrady

Obraz
© PAP

Ze względu na duże natężenie tirów na autostradzie A2 zdecydowano się na podłoże betonowe, które ma zapewnić trwałość i wytrzymałość na duże obciążenie.

7 z 8Tak się można "bawić" na budowie autostrady

Obraz
© PAP

Według szacunków autostrada będzie mogła być użytkowana bez dodatkowego wzmocnienia przez około 40 lat po wybudowaniu.

8 z 8Tak się można "bawić" na budowie autostrady

Obraz
© PAP

Harmonogram budowy uzgodniony z rządem zakłada oddanie autostrady do użytku jako przejezdnej do końca 2011 roku.

Wybrane dla Ciebie