Trwa ładowanie...
dyujjor
nagroda
27-03-2002 14:04

Rozdano nagrody im. Schillera

Aktorka Dominika Bednarczyk z Teatru im. Słowackiego w Krakowie, Piotr Adamczyk z Teatru Współczesnego w Warszawie i teoretyk teatru Jolanta Kowalska odebrali w środę w Warszawie nagrodę im. Leona Schillera za rok 2001.

dyujjor
dyujjor

Nagroda schillerowska przyznawana jest przez Związek Artystów Scen Polskich młodym aktorom i twórcom związanym z teatrem. Jej ideą jest, aby zauważyć na początku kariery tych artystów, którzy są utalentowani i których należy wyróżnić - powiedział podczas uroczystości prezes ZASP Kazimierz Kaczor.

Dominikę Bednarczyk nagrodzono za szereg różnorodnych, zapadających w pamięć, przejmujących ról. Kreacje takie jak: Shirley Jones w "Jordanie", Sonia w "Płatonowie", Karolina Corday w "Marat/Sade" uznane zostały przez kapitułę konkursu za świadectwo pięknie rozwijającego się talentu i dojrzałego podejścia do zawodu.

Piotr Adamczyk łączy - zdaniem jury - intelektualną dociekliwość z wybitnymi umiejętnościami aktorskimi, czego efektem są oryginalne, precyzyjnie dopracowane role. Adamczyk zagrał m.in. Stawrogina w "Sprawie Stawrogina", Grudzińskiego w "Portrecie Weneckim", tytułową rolę w "Don Juanie", Tolka Uhde w "Bambini di Praga".

Uznanie w oczach jurorów znalazła także monografia Kazimierza Junoszy Stępowskiego autorstwa Jolanty Kowalskiej. Autorka wykazała się rzetelnością, taktem, a także ogromnym wyczuciem języka. W zakresie historii teatru to jedna z najwybitniejszych książek polskich ostatnich lat - napisano w uzasadnieniu werdyktu.

Nagroda im. Leona Schillera przyznawana jest od 1956 roku młodym twórcom, których działalność artystyczna lub praca teoretyczna z dziedziny teatru zasługuje na szczególne wyróżnienie.

Wśród laureatów z ostatnich lat są m.in. Krystian Lupa, Jacek Sieradzki, Edyta Jungowska, Agnieszka Glińska, Teatr Montownia, Grzegorz Kwas, Kabaret Mumio, redakcja "Ruchu Teatralnego". (mk)

dyujjor
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dyujjor
Więcej tematów